Polineuropatia Rodzinna - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 1 lutego 2023, Imieniny: Brygidy, Ignacego
Porady Eksperta

Polineuropatia Rodzinna

Pytanie dotyczy: polineuropatia rodzinna, rehabilitacja, dieta, tutory, ćwiczenia


Witam.
Choruję na polineuropatie, która jest chorobą genetyczną. Przez chorobę wykrzywiają mi się nogi, lewa mniej ponieważ na niej cały czas stoję, natomiast na prawej już nie mogę ustać, tylko się podpieram.
Chciałbym zapytać czy w jakiś sposób można ją wyleczyć lub zredukować?
2 lata temu byłem tydzień w szpitali w Krakowie i tam wykryto tą chorobę, dostałem Tutory, które miały pomóc, lecz po tych 2 latach nie widać aby mi one pomagały, wręcz przeciwnie, choroba dalej postępuje.
Na razie robię wszystko to co moi rówieśnicy lecz coraz częściej nogi odmawiają posłuszeństwa. Przez chorobę dziwnie chodzę i ludzie się ze mnie śmieją.
Proszę o pomoc.

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Witaj Jakubie,

żadna choroba nie powinna być powodem do drwin ze strony otoczenia. Kto to czyni, daje świadectwo swojej głupocie i brakowi kultury. Staraj się tym nie przejmować.

Podstawą utrzymywania sprawności fizycznej w Twoim przypadku powinna być systematyczna rehabilitacja ruchowa o umiarkowanym natężeniu, racjonalne żywienie z ograniczeniem słodyczy, butelkowych napojów (szczególnie Coca-Coli i wszelkich napoi typu Light) czy potraw typu Mac Donalds, a także różnych chipsów itp. Powinna to być dieta bogata w warzywa i owoce a ubogowęglowodanowa.

Tutory, które zalecono Ci w Krakowie ułatwiają głównie dłuższe stanie czy nawet chodzenie, ale nie poprawią sprawności nóg.

Dobrze byłoby gdybyś systematycznie ćwiczył: z ekspanderem (na jednej gumie), na rowerze stacjonarnym i/lub na wrotkach starego typu ale tylko w pozycji siedzącej.

Niezwykle ważne także ażebyś wierzył, że dzięki zdrowemu stylowi życia i systematycznym ćwiczeniom poprawisz swoje samopoczucie i kondycję. Pamiętaj, że człowiek jest tym, czym myśli, że jest. Dobrze byłoby abyś ponadto rozpoczął systematyczne ćwiczenia oddechowe. Oddychanie ma bardzo istotny wpływ na nasze myślenie i ogólną sprawność w myśl porzekadła: Tak oddychamy jak myślimy i tak myślimy jak oddychamy. A genetyką się specjalnie nie przejmuj, bo to najczęściej działa przygnębiająco i demobilizująco a na szczęście często się nie sprawdza.

Dobrze byłoby, gdybyś miał możliwość skorzystania z zabiegów akupunktury, które poprawiają wyniki rehabilitacji i wyraźnie dodają optymizmu, którego Ci bardzo potrzeba.

Życzę Ci powodzenia w rehabilitacji i serdecznie Cię pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-01 07:31