Poparzenie stopy i okolic kostki - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 22 września 2023, Imieniny: Tomasza, Maurycego
Porady Eksperta

Poparzenie stopy i okolic kostki

Pytanie dotyczy: poparzenia, stopka


Witam, mam następujące pytanie 5 dni temu poparzeniu uległ mój ojciec, poparzy sobie głównie lewą górną część stopy a także wokoło kostki. Poparzenie miało miejsce w pracy gdzie do buta i w okolice stopy dostał sie kilkuset stopniowy pył cementowniany. W szpitalu był dwie doby w wypisie pisze że to poparzenie drugiego stopnia, ja jednak obstaiwał bym groźniejszy stopień 2B a może nawet miejscowo 3 stopień a dokładnie było napisane oparzenia obu stóp (T25, T31). Większość powierzchni poparzenia jest biała a na bokach oparzenia czerwona, jednak zauważam że ta biel przechodzi w żółty kolor i robi się coraz więcej takich krwistych małych czerwonych przebarwień, wokół niektórych cebólek włosów cą czerwone punkty, włosy wydaje mi się że rosną na tych żółtych ranach, spód stopy nie jest poparzony, prawa stopa jest spuchnięta aczkolwiek może minimalnie opóchlizna schodzi, tata czuje że skóra jest napięta na stopie, rusza normalnie palcami i stawem mówi że z tym nie ma problemów, lewa stopa jest poparzona z tyłu nad stopą. Oparzenia w białych miejscach wydają się być głębokie.
Prawej nogi z łóżka za bardzo nie może zdjąć bo gdy jest noga na dole bardzo boli i rwie, wygodniej mu gdy stopa jest na podwyższeniu lekkim wtedy ta krew chyba nie napływa.

Lekarz przepisał - doutnie 3x2 Metronizadol, 2 razy dziennie opatrunek, najpierw odkazić Octeniseptem a smarować Argosulfanem i do tego przeciwbólowy Zaldiar 2x1.
Kontrola dopiero będzie w czwartek za tydzień. Będziemy też podawać dietę wysokobiałkową.

Moje pytanie jest następujące co Pani o tym sądzi, wiem że leczenie potrwa długo ale czy da się to w domu za pomocą leków bez hospitalizacji wyleczyć czy iść jeszcze do kogoś na konsultacje? Czy to żółknięcie i lekkie czerwienienie tych białych poparzeń świadczy że idzie to w dobrą stronę, co jeszcze mogę podać i jak pomóc pacjentowi, może jakieś witaminy?

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Witam,
wszystko wskazuje na to, że to oparzenie można leczyć w warunkach domowych, przestrzegając zasad choćby częściowej sterylności. Proponuję ogólnie podawać Transfer Factor Classic - suplement diety amerykańskiej firmy 4Life Research w dawce 3x3 kapsułki przez 5 dni, a potem 3x2 do końca opakowania. Ponadto miejscowo spryskiwanie miejsc oparzeń 3% roztworem propolisu (EEP) w nebulizatorze (buteleczka ze spryskiwaczem) oraz na miejsca obrzęku delikatne opatrunki z liści kapusty (wcześniej umytej i lekko potłuczonej młotkiem do schabu) posmarowanym miodem (najlepiej spadziowym). Gdyby oparzenia sączyły, na propolis proponuję zasypkę z Dermatolu.

Pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

Przedwczesny wytrysk męża

Cześć ! Piszę bo moze mi coś doradzicie Mój mąż jest totalnym...

Nikka | 2023-09-21 15:12

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy

Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...

Frykote12 | 2023-09-21 11:38