Porażenie Bella - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 27 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Przybysława
Porady Eksperta

Porażenie Bella

Dzień Dobry!

W ubiegłym tygodniu nagle zachorowałam na porażenie Bella. Zaczeło się to od bólu po lewej stronie szyi, później zauważyłam że usta wykrzywiaja się, nie potrafiłam domknać oka a cała lewa strona twarzy zamienia sie jakby w maskę. Czucie po lewej stronie twarzy nie było takie samo jak po prawej stronie. Pojechałam do szpitala.

Lekarz neurolog obejrzał twarz, zrobił krótki wywiad, po czym posłał mnie na badania fal mózgowych. Badanie to jak stwierdził lekarz nie wyszło żle, ale równiez nie jest dobrze. Nic więcej nie dodał na ten temat. Stwierdził, iz przyczyna może być zapalenie nerwu twarzowego. Przepisał tabletki Medrol 32mg, które mam brać przez 20dni. Pierwsze 5 dni cała tabletka, kolejne 5dni 0,75 tabl., nast.5dni 0.5 tabl. a ostatnie 5 dni 0.25 tabl. Zalecił pozostanie w domu przez 2 tygodnie.

Obecnie czuję się troche lepiej, usta wykrzywiaja sie w grymasie tylko gdy sie śmieję oraz gdy spożywam posiłek. Jednak dziś rano zaczęłam odczuwać ból lewej strony twarzy przy dotyku. Czy to dobrze czy źle?

Chcę uzyskać więcej informacji na temat ewentualnego dalszego leczenia, jak mam postepować, jakieś dodatkowe zalecenia.
Z góry dziękuję za wszelkie udzielone informacje.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Sabino,

Jestem zdania, że była to bardzo trafna, fachowa poradę. Może jednak leczący neurolog oczekiwał wizyty kontrolnej, zwłaszcza, że leczenie, jak rozumiem nie przebiega zgodnie z oczekiwaniami ?

W tej sytuacji celowe może być odwiedzenie otolaryngologa. Nerw twarzowy, który uległ zapaleniu przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie ucha i o ile występują bóle lewej strony głowy, a wcześniej - szyi, to warto by wykonać badanie uszu u specjalisty. O ile wykluczy się bakteryjne zapalenie ucha, to można rozważać intensyfikację leczenia nerwu twarzowego metodami rehabilitacji. Działalność taką prowadzą poradnie rehabilitacji. Najprostszą metodą przyspieszającą leczenie na tym etapie są ćwiczenia mimiki przed lustrem ( z unikaniem bolesnych grymasów twarzy ). Leczenie Medrolem należy zakończyć zgodnie z zaleceniem neurologa.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir Graff
specjalista neurolog

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-26 06:21