Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego

Witam Pana,
mam 21 lat do tej pory byłam zdrowa. 10 dni temu stwierdzono u mnie pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Trafiłam do szpitala i dostawałam przez 4 dni Solu-Medrol. Po tygodniu wypisano mnie gdyż wzrok się poprawił ale częsciowo, wciąż utrzymywała się mgiełka na prawym oku. Jestem teraz w domu i po 4 dniach nie widzę żadnej dalszej poprawy i mam stan podgorączkowy. Wspomnę jeszcze że trafiając do szpitala nie rozróżniałam barw i miałam centralny mroczek. Zrobiono mi również MR mózgowia poniżej opis badania:
"W istocie białej obu półkul mózgu widoczne są pojedyncze ogniska wysokosygnałowe w obrazach T2 zależnych i w sekwencji FLAIR (największe ponad sklepieniem pkb 8x8x5mm), bez efektów masy i bez cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego, zlokalizowane głównie okołokomorowo. Obraz niecharakterystyczny, sugeruje obraz demielinizacyjny, jednak w różnicowaniu należy uwzględnić zmiany w przebiegu chorób układowych tkanki łącznej i/lub naczyń, ewentualnie zmiany poniedokrwienne. Układ komorowy nieposzerzony, bez cech ucisku i przemieszczeń. Rezerwa płynowa przymózgowa zachowana. Zgrubienia błony śluzowej w zatokach szczękowych."
Bardzo proszę o opinię na ten temat co dalej robić? Wizytę u neurologa mam dopiero pod koniec lipca.
Z pozdrowieniami....

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Jolanto,

Przebieg Pani choroby w tak młodym wieku oraz obraz MR mózgowia w dużym stopniu prawdopodobieństwa przemawia za początkiem stwardnienia rozsianego. W takiej sytuacji warto ubiegać się o refundowane przez NFZ leczenie interferonem beta za pośrednictwem neurologa z placówki posiadającej odpowiedni kontrakt. Choroba wcale nie musi postępować gwałtownie, a jej rzuty mogą występować co wiele lat, o ile w ogóle do nich dojdzie. Leczenie, które Pani natychmiast zastosowano jest najbardziej skuteczne w rzucie tej choroby i jest duża szansa na dalszą poprawę wzroku i powrót zdolności do nauki i pracy. Choroba ta nie prowadzi do śmierci, chociaż niekiedy, po wielu latach może powodować inwalidztwo, ale można z nią w miarę normalnie żyć, pracować i mieć rodzinę. Nie należy w Pani sytuacji tracić nadziei na poprawę stanu zdrowia.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18