Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 27 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Przybysława
Porady Eksperta

Pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego

Witam,
około trzech tygodni temu stwierdzono u mnie pozagalkowe zapalenie nerwu wzrokowego.
Mam 24 lata, jak do tąd nie miałam żadnych poważniejszych problemów ze zdrowiem. Wtsępne badania neurologiczne pod kątem odruchów w normie. Wykonałam badanie MR głowy i oczodołów: Niewielka torbielka szyszynki, wielk. ok. 8x5mm poza tym struktury mózgowia i ciało modzelowate bez zmian ogniskowych. Układ komorowy mózgu symetryczny, nieposzerzony.
Prawy nerw wzrokowy nieco gróbszy o podwyższonej intensywności sygnału w porównaniu ze stroną przeciwną i ulega wzmocnieniu pokontrastowemu- obraz przemawia za zapaleniem. Poza tym struktury wewnątrzoczodołowe bez uchwytnych patologii.

Szukam przyczyny tegoż zapalenia.
Borelioza i toksoplazmoza została wykluczona.
Ostrzegano mnie iż może to być bardzo wczesny objaw SM, bądź silny stres.
Czy istnieją jeszcze jakieś inne przyczyny, na co miałabym zwrócić uwagę?

Bardzo proszę o konsultację, odpowiem także na każde Pana pytanie dotyczące wczesniejszych przebytych chorób bądź niepokojących objawów w przeszłości.

Dziękuję z góry za poświecony czas.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Doroto,

Pozagałkowe jednostronne zapalenie nerwu wzrokowego najczęsciej jest w pełni przemijającym, po specjalistycznym leczeniu okulistycznym, schorzeniem nie powodującym trwałych następstw w funkcjonowaniu mózgu.

Istotnie zdarza się czasem, że tego typu incydent jest zapowiedzią SM. Aby nie zaniedbać czujności diagnostycznej w tym względzie wskazane byłoby po ustąpieniu obecnych zaburzeń wzrokowych wykonać na przestrzeni tego roku kontrolne badanie MR głowy, badanie wzrokowych potencjałów wywołanych (VEP - Visual Evoked Potentials), a przy ewentualnych dalszych wątpliwościach diagnostycznych ocenić dodatkowo obecność prążków oligoklonalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Istnieje minimalne ryzyko, którego świadomość niech nie budzi pesymistycznych obaw, a jedynie stanowi dopełnienie ścisłości informacji, mianowicie: łagodne tło nowotworowe torbieli szyszynki (nie związanej z prawdopodobnie zapaleniem pozagałkowym prawego nerwu II) nakazuje uwzględnienie marginalnie prawdopodobnej możliwości progresji choroby nowotworowej. Przypadkowe, jak rozumiem, znalezisko tej torbieli wymaga corocznej kontroli badaniem MR. Z doświadczenia wiadomo, że torbiele tego typu zazwyczaj przez wiele lat nie powiększają się, a nazywanie ich łagodnymi nowotworami przez neuropatologów wynika z wciąż dyskutowanej i przeobrażanej klasyfikacji zmian utkania poszczególnych struktur mózgowia. Nie ma to nic wspólnego ze stwierdzaniem obecności raka w mózgu, którego na pewno nie ma.

Wcześniejsze przebyte choroby i doświadczane dolegliwości są niezwykle istotne w tym przypadku, ale wymagają dyskusyjnego omówienia w gabinecie neurologicznym.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-26 06:21