Problem z łąkotką, kręgosłupem i żebrami - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny
Porady Eksperta

Problem z łąkotką, kręgosłupem i żebrami

Pytanie dotyczy: bóle stawów, rehabilitacja, operacja


Witam
1) Ostatni bardzo boli mie łękotka. Szczegółnie gdy idę ponad 4 km.
2) Ortopeda skierował mnie na USG stawu kolonowego P. Cytuję opis:"Ślad płynu w zachułku nadrzepkowym. Dół podkolanowy wolny. Szpara stawu kolanowego zwężona, bardziej przy odcinku przyśrodkowym, z ostofitami na krawędziach nasad. Łąkotka przyśrodkowa niejednorodna, zniekształcona, uwypuklona poza szparę stawu, z modelowaniem i pogrubieniem więzadła pobocznego. Więzadło rzepki bez zmian.".
3) Lekarz zalecił mi operacje.
4) Stwiedził że pabletki nie dobe w tym przypadku. Ja jednak urzywam odnovit, ossopan i tran. Mam mocną ostoporozę,
5) Około 28 sierpnia 2011 idę na rechabilitację do Redy na kolano. Będę mowiła o rechabilitacji na rowerze i starych workach jak Pan radził innym pacjętom.
6) Panie czy operacja jest niezbędna i jak by wygłądała w moim przypadku.Pytam się bo jednak wolałabym leczyć to nie operacyjnie.
7) 24 sierpnia idę do innego ortopedy. Chce zobaczyć czy nie poradzi coś innego. Czy mogę prosić go o skierowanie na tomograf komputerowy lub rezonans magnetyczny tego stawu kolanowego. Bo dowiedziałam się że opis będzie bardziej dokładny niż USG.
8) Chciałabym się też zapytać o kręgosłup ktory mnie często boli. Robiłam zdjęcie RTG kręgosłupa Th. Opis jest następujący:"Prawostronne wygięcie odcinka piersiowego, kifoza pogłębiona. Obniżenie na całej długości tarcze międzykręgowe th5-9 ze sklerotyzacją blaszek granicznych trzonów i osteofitami na ich przednich krawędzich. Dyskretne klinowanie trzonów na szczycie kifozy."
9) Leczę się także na drętwienie palców lewej ręki. Neurolog wysłóała mnie na badanie MR odcinka szyjnego kręgosłupa. Oto opis: "Zniesiona lordoza szyjna z tendencją do patologicznej kyfozy. Wysokośc i struktura trzonów kręgów w normie.
Zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów. Zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów wypuklają się dokanałowo i do obu otworów m-kręgowych w odcinku C4-7, na poziomie C%-7, na poziomie C5/6 niemal przylegają do przedniej powierzchni rdzenia i zmniejszają wymiar ap swiatła kanału kręgowegodo ok. 9mm.Bez cech przepukliny dokanałowej. Rdzeń w odcinkach szyjnym niepogrubiony, bez zmian ogniskowych. Pogranicze czaszkowo-szyjne niezmienione".
10) Jeszcze Chciała bym się zapytać o połamane żebra przez zięcia. Mam następujący opis USG tkanek miekkich. Cytuję:"Przebyte złamanie żeber lewych. Badanie objęto okolicę podłopatkową lewą. Tkanki miękkie bez patologii. W tylnych odcinkach żeber nieznaczne zgrubienia- blizny kostne? Poza tym bez uchwytnych zmiam. Nie ma pogrubienia tkanek miękkich okoluicy grzbietowej."
11) Przepraszan że tyle piszę ale niskie pięniądze i bardzo mnie to wszystko boli. Jak to wszystko rechabilitować.
12) Po ostatnie bę?ę się ubiegała o znaczną grupę inwalidzką czy mogę tak na komisji starać o dodatkowe badania rezonansem magnetycznym lub tomografem komputerowym kolana i odcinka kregosłupa krzyżowo-lędzwoowego. Czy zespół do orzekania o niepełnosprawności może mnie skierować na te drogie badania.

z poważaniem

Teresa Mozoła

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Pani Tereso
proszę raczej niż do ortopedów, którzy z reguły kierują na operację, udać się do lekarza specjalisty rehabilitacji, aby oprcował dla Pani indywidualny program ćwiczeń. Moim zdaniem ani opisywane przez Panią objawy ani opis USG stawu kolanowego nie stanowią wskazań do zabiegu operacyjnego. Takie zmiany leczy się systematyczną rehabilitacją.
Aby zmniejszyć bóle występujące podczas chodzenia na większe odległości należy ograniczyć chodzenie i ćwiczyć w pozycji siedzącej na rowerze stacjonarnym i/lub na wrotkach starego typu na siedząco. Inym sposobem ułatwiającym mniej bolesne chodzenie są kijki treckingowe. Natomiast nie widze potrzeby wykonywania ani tomografii ani rezonansu magnetycznego Pani Kolana.
Zmiany opisywne w MR kregosłupa także kwalifikują się do systematycznej rehabilitacji, program której powinien określić Pani leczacy lekaz neurolog lub rehabilitant.
Zdjęcie żeber Pani zięcia świadczy o prawidlowym zroście złamania.
Pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29