Przęcięte ściegno prostownik palca kciuka - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Czwartek, 21 września 2023, Imieniny: Mateusza, Hipolita
Porady Eksperta

Przęcięte ściegno prostownik palca kciuka

Witam. Moim nieszczęściem w pracy było przecięcie blachą dłoni i przecięcie ścięgna, prostownik palca kciuka. Po zdarzeniu rana miała szerokość około 1 do 1.5 cm, ale cały problem polegał na tym że nie mogłem wyprostować kciuka, dlatego też pojechałem na pogotowie (gdyby nie to pewnie bym to oczyścił zakleił i zostawił aż się same zagoi) Po przyjęciu chirurg stwierdził że jest coś ze ścięgnem i wezwał ortopedę. Po obejrzeniu przez ortopedę faktycznie stwierdził ze jest przecięte ścięgno i powiedział ze mam strasznego pecha żeby przez około 1 cm przecięcie skóry przeciąć sobie również ścięgno. Musiał mi rozciąć tą ranę bardziej żeby złapać te ścięgno i zszyć razem i tak z rany centymetrowej zrobił mi około 5 cm. Po zszyciu ścięgna kazał spróbować lekko wyprostować palec no i poruszyłem nim a przedtem ani nie drgnął. Zaszył ranę opatrzyli mnie wstawili patyk żebym kciuk miał unieruchomiony i posłał mnie do domu. Następnego dnia byłem w kontroli u niego i na zmianie opatrunku. Tylko zobaczył ranę, nie kazał nic ruszać powiedział że wszystko ok fajnie się goi, pielęgniarka opatrzyła i poszedłem do domu. W domu mam codziennie umyć ranę, zmienić opatrunek założyć ten patyk i nosić to niby 4 tyg. Szwy mam przyjść ściągnąć za 2 tygodnie.
Boję się że ścięgno może mi się jakoś zrosnąć i nie będę mógł ruszać tym palcem jeżeli to mam mieć tak długo unieruchomione. Chciałbym się dowiedzieć jakie wiążą mi się z tym problemy i czy odzyskam sprawność palca, ile tak naprawdę się to goi i po jakim czasie mogę zacząć nim ruszać, zacząć jakąś rehabilitacje? Czy są jakieś leki na to lub jedzenie które pomoże w gojeniu się tego ścięgna? Bardzo proszę o pomoc eksperta za co z góry dziękuje.

Odpowiedź Eksperta:

Paweł Nowicki

specjalista chirurgii ręki

Szanowny Panie.
Po ustalonym przez lekarza prowadzącego terminie usunięcia unieruchomienia - powinien Pan być skierowany na rehabilitację dla uruchomienia palca. Może to zająć kilka tygodni. Przy prawidłowym gojeniu palec może odzyskać dawną sprawność najwcześniej po 3 miesiącach. Nie są mi znane badania potwierdzające istotny wpływ diety na gojenie ścięgien.

Pozdrawiam.
Paweł Nowicki.

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy

Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...

Frykote12 | 2023-09-21 11:38