Przepuklina kregosłupa i co dalej - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 27 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Przybysława
Porady Eksperta

Przepuklina kregosłupa i co dalej

Witam !

mam pytanie czy taki wynik MRI wskazuję na jakoś interwencje :

Lordoza lędźwiowa zachowana. Obniżenie i odwodnienie tarczy międzykręgowej L4/5. Wysokość pozostałych tarcz międzykręgowych w normie.

Na poziomie L4/L5 centralna i nieco prawostronna dokanałowa protuzja tarczy międzykręgowej na 3 mm, modeluje worek oponowy, nie powoduje stenozy kanału kręgowego. Poza tym dokanałowej dyslokacji elementów tarcz międzykręgowych w odcinku lędźwiowym nie wydać. Kręgi lędźwiowe o zachowanej wysokości, bez cech patologicznej przebudowy. Stożek rdzenia kręgowego prawidłowy. Otwory międzykręgowe zachowane. Stawy miedzy wyrostkowe w normie.

Opis pacjenta: kobieta, lat 22, codzienny ból pleców i nogi prawej, traci czucie w nodze prawej, także noga prawa jej drętwieje. Choroba podstawowa to NF1. Czy te objawy mogą być związane z tą zmianą? czy czeka mnie operacja? Czy możliwa jest tylko rehabilitacja? Czy przez rehabilitacje te zmiany mogą się cofnąć?
poniżej zamieszczam zdjęcie z MRI

Bardzo proszę o jakoś odpowiedź, z góry dziękuje

Ewelina

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Ewelino,

Objawy, które Pani opisuje oraz wynik badania MR kręgosłupa lędźwiowego wskazują na 1-poziomą ( jedynie, na szczęście )dyskopatię L4-5 z przepukliną tylną jądra miażdżystego. Schorzenie o takim stopniu nasilenia daje podstawę aby przypuszczać, że jest możliwość uniknięcia zabiegu operacyjnego, jeśli przeprowadzi się od razu systematyczną i dobrze kontrolowaną rehabilitacje kręgosłupa lędżwiowego.
Choroba ta nie wskazuje na związek z istmniejącą NF1. Należałoby pilnie zgłosić sie do lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej, aby zaplanować u niego właściwą rehabilitację. Wspomagająco celowe jest leczenie farmakologiczne lekiem przeciwbólowym - przeciwzapalnym z grupy niesterydowych, lekiem rozluźniającym napięcie mięśni szkieletowych oraz osłonowym śluzówki żołądką tzw. inhibitorem pompy protonowej, które to leki może przepisać lekarz oprócz propozycji fizykoterapii, ćwiczeń i masaży.
Zmiany tego typu często cofają się przy dobrze przeprowadzonej, aczkolwiek trwającej kilka miesięcy rehabilitacji.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-26 06:21