Przepuklina kresy białej - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka
Porady Eksperta

Przepuklina kresy białej

Pytanie dotyczy: wysiłek fizyczny, przepuklina, kobieta


Mini Market Odchudzania

Witam.Mam 38 lat i 2 lata temu miałam laparoskopowo usunięty woreczek żółciowy. Kilka dni temu przez powłoki brzuszne nagle zauważyłam guzek wielkości około 2 cm,był widoczny przez skórę i oczywiści przeszkadzał,wiec wcisnęłam go do środka:)Jednak zaniepokoiłam sie tym,ponieważ opiekuje się od 15 lat ciężko chorą córką i muszę być sprawna 24 h na dobę. Czy istnieje ryzyko nie operując tej przepukliny?Oczywiscie skonsultowałam się z chirurgiem,ale powiedział,że jeżeli bardzo mi nie przeszkadza i dolegliwości bólowe są niewielkie mogę z nią funkcjonować bez ryzyka dla mnie.Jakos nie do końca mnie to przekonuje, a nie jestem osobą przewrażliwioną. Dolegliwosci jakie odczuwam to dyskomfort w okolicy żołądka, rodzaj ucisku(przepuklina umiejscowiona nad pępkiem około 5 cm)oraz rodzaj tępego bólu niezbyt dotkliwego no i uwydacznianie sie przepukliny którą wpycham oczywiscie.Czy powinnam konsultować to z innym lekarzem?

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Pani Doroto,
przede wszystkim powinna Pani unikać przez pewien czas dużych wysiłków fizycznych.

Istnieje możliwość zachowawczego leczenia tak niewielkiej przepukliny. Polega na ćwiczeniach wzmacniających powłoki brzuszne - najlepiej w postaci ćwiczeń oddechowych z głębokim wdechem, następnie przez ok. 8 sekund z bezdechem i z powłokami brzusznymi wciągnietymi w kierunku pleców, a następnie z długotrwałym wydechem przez usta zwężone tak, aby wydech odbywał sie powoli i z oporem. Wykonywanie takich ćwiczeń w seriach po 10 trzy razy dziennie powinno po kilku miesiącach dać oczekiwany efekt.
Jeśli opieka nad córką wymaga większych wysiłków fizycznych, proszę okresowo zakładać dosyć obcisły pas brzuszny, podobny do tego jaki panie nosiły do pończoch.

Pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52