Przepuklina międzykręgowa - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 20 października 2021, Imieniny: Ireny, Jana
Porady Eksperta

Przepuklina międzykręgowa

Dzień dobry,
niedawno miałem zrobione MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, oto jego treść:

Badaniem objęto odcinek Th12 - S5. Wyprostowanie lordozy lędźwiowej. Osłabienie sygnału RF w obrazach T2-zależnych z tarcz międzykręgowych L4-L5 a bardziej L5-S1 oraz obniżenie wysokości tarczy L5-S1 - zmiany dehydraracyjno-degeneracyjne.
Niewielka płaska rozlana tylna wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej L4-L5, modelujaca dykretnie przednią ścianę worka oponowego, bez kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych w zachyłkach bocznych kanału.
Tylna, podwięzadłowa pośrodkowa przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykregowej L5-S1, wlk. 5.5X16mm, uciskająca jedynie przedni depozyt tkanki tłuszczowej przestrzeni nadoponowej kanału, również bez kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych w zachyłkach bocznych kanału.
Drobna oseofitoza przednich i bocznych krawędzi trzonów na wyżej opisanych poziomach. Wczesna artroza w stawach międzykregowych L3-L4, L4-L5 i L5-S1. Innych zmian nie stwierdzono. Stożek rdzenia widoczny na poziomie Th12-L1, bez zmian ogniskowych, przestrzeń przykręgosłupowa bez cech patologii.

Proszę o radę co mam z tym niechcianym fantem robić gdyż ból jest ogromny - skurczowy ból w plecach w odcinku ledzwiowo-krzyżowym uniemożliwiajacy ruch - schylanie się itp. nawet z chodzeniem jest kiepsko czasami. Ból promieniował do prawej nogi - kolano i stopa z tym ze od jakiegoś czasu juz jest lepiej z tym - nie odczuwam tego promieniowania tylko czasami mały "prądzik".

Mam jeszcze jedno pytanie - chodzi o wielkość przepukliny, gdyż widziałem w pewnych klasyfikacjach rozmiarowych przepuklin tylko jeden wymiar - ktory to? czy mam przepukline na 5.5 mm czy na 16?

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Witam Pana,
duża różnorodność wielopoziomowych zmian w tak młodym wieku wymaga rozpoznania podłoża, na którym zmiany te rozwijają się. Sprawa wydaje sie być dosyć skomplikowana i wielowątkowa. Konieczna jest konsultacja doświadczonego ortopedy, a jeszcze lepiej konsultacja wielospecjalistyczna. Dopiero na tej podstawie będzie można ustalić plan kompleksowego leczenie, w którym jak się wydaje powinna dominować długotrwała i systematyczna rehabilitacja ruchowa wg precyzyjnie określonego programu.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w leczeniu.

Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

RATUNKU POMOCY = 516 809 201

[B][U][COLOR="Olive"]MALUTA MILCZY ZE ZŁYMI LEKAMI I LEKCEWAŻENIEM PROCEDUR I...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2021-10-20 08:06