Przepuklina międzykregowa - jak leczyć? - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Przepuklina międzykregowa - jak leczyć?

Witam Pana Doktora, mając taką okazję pragnę skonsultować mój przypadek,a mianowicie po ok. 3 letnich atakach rwy kulszowej i ciągłemu leczeniu mam wykonane badanie KT z takim opisem:przestrzeń L4-L5 : prawostronna przepuklina grubości 3,8 mm z uciskiem korzenia nerwowego po stronie prawej i modelowaniem worka oponowego , przestrzeń L5-S1: zwężenie przestrzeni międzykręgowej, centralna -tylna przepuklina grubości 5,5 mm ze zwapnieniem z uciskiem worka oponowego.
I moje zapytanie co dalej, jak leczyć czy zapobiegać, co mi grozi , na ten czas mam przepisane środki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz zabiegi jonoforeza i DD?i czy kiedyś będę zdrowa i kompletnie wyleczona?

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Małgorzato,

Badanie TK kręgosłupa obejmuje z przyczyn technicznych tylko wąski jego odcinek. W tym przypadku wskazane jest badanie MR odcinka L/S kręgosłupa, które umożliwiłoby ewentualną konsultację neurochirurgiczną, w celu wykluczenia konieczności leczenia operacyjnego. Kilkuletni, tak uporczywy przebieg choroby już w tak młodym wieku i zmiany opisane w badaniu TK skłaniają do zasięgnięcia opinii specjalisty neurochirurga. Leczenie farmakologiczne w tym przypadku ma aspekt jedynie objawowy. Rehabilitacja jest konieczna, ale bez badania neurologicznego trudno powiedzieć, czy na obecnym etapie nie wymagałaby innego spektrum zabiegów. Należy być dobrej myśli. Istnieje szansa na ustąpienie dolegliwości bólowych i po modyfikacji stylu życia - na znaczące zwiększenie sprawności ruchowej. Jednak w przypadku zaniedbania pełnej diagnostyki i leczenia, zwłaszcza przy narażaniu kręgosłupa na dalsze przeciążenia mechaniczne, choroba mogłaby się pogłębić do niepełnosprawności włącznie. Na pewno w tym przypadku przeciwwskazana jest aktywność wymagająca dźwigania ciężkich przedmiotów, gwałtownych skrętów tułowia i schylania się, jak również długotrwałe, wielogodzinne, nie przerywane przebywanie w pozycji siedzącej.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n. med. Sławomir Graff
specjalista neurolog

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18