Przepuklina pooperacyjna - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny
Porady Eksperta

Przepuklina pooperacyjna

Chcialam sie dowiedziec jakie sa objawy przepukliny pooperacyjnej? ! jestem okolo 8 tygodni po operacji przepukliny pachwinowej, od okolo 2-3 tygodni pracuje, moja praca niestety wymaga dzwigania okolo 10-15 kg. Od samego poczatku rana dobrze sie goila i nadal tak jest, Problem w tym ze jest ona bardzo twarda, i oprocz tego jest dosc opuchnieta. czasami mam bole w okolicach rany, niesety bol jest porownywalny do tego bolu przed operacja. Czy to moga byc objawy przepukliny pooperacyjnej, czy moze okazac sie ze zawczesnie wrocilam do pracy?

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Pani Anno,
zadała Pani kilka pytań związanych z różnymi problemami.
1. Odpowiedź na pytanie jakie są objawy przepukliny jest nieco skomplikowana i musiała by być obszerna. Ponieważ jednak Pani obawę o nawrót przepukliny wiąże głownie z bólem, odpowiadam krótko. Ból może być jednym z objawów przepukliny, ale stanowczo nie wystarcza do jej rozpoznania bez innych objawów.
2. Po operacji przepukliny nawet osobom młodym zaleca się przez okres około pół roku unikania większych wysiłków fizycznych i nie podnoszenia ciężarów ponad 5 kg. Jak Pani pisze, tego warunku Pani niestety nie spełniła. Ale to także nie wystarczy do rozpoznania przepukliny pooperacyjnej.
3. Fakt, że po operacji blizna jest twarda z niewielkim obrzękiem i nieco bolesna przez parę miesięcy, a na zmiany pogody także dłużej, zdarza sie często i nie świadczy o nawrocie przepukliny. Jeśli blizna długo pozostaje twarda i jest wybujała, może świadczyć o tzw. "bliznowcu", co w Pani przypadku raczej w grę nie wchodzi.
Reasumując: Jeśli nawet nie doszło do nawrotu przepukliny musi Pani niezwłocznie ograniczyć wydatnie w pierwszych 6-ciu miesiącach wysiłki fizyczne.
Kompetentnej odpowiedzi na temat czy już doszło do nawrotu przepukliny może Pani odpowiedzieć tylko po konsultacji chirurg.
Pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29