Pulsujacy ból w górnej częsci karku - nadal doskwiera. - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny
Porady Eksperta

Pulsujacy ból w górnej częsci karku - nadal doskwiera.

Pytanie dotyczy: ból karku


Witam serdecznie, jakiś czas temu pytałem o pulsujący ból karku. Poniżej przedstawię w celu przypomnienia moje poprzednie pytanie:

"... po stopniałych śniegach pierwszy raz w tym roku a dokładnie 3 lutego br. w niedzielę zjeżdżałem na desce terenowej na której się przewróciłem i uderzyłem dość mocno twarzą w ziemię. W poniedziałek pojechałem na ściankę wspinaczkową i podczas wspinania mocno rozbolała mnie głowa w tylnej części. Po powrocie do domu zażyłem tabletki przeciwbólowe i ból ustąpił. Lecz przez kolejne dni zaczął mi doskwierać ostry pulsujący ból w górnej części karku mniej więcej 2 cm od kręgosłupa w tej miękkiej części, zaraz pod czaszką. Ból się nasila gdy przycisnę lekko w to miejsce palce. Zauważyłem że ostry ból pulsuje razem z tętnem. gdy prostuje głowę przestaje być tak dokuczliwy a nawet potrafi ustąpić. Boli raz mocniej, a raz mniej lub ustąpi w zależności jak ułożę głowę. Czy możliwe że to uraz kręgosłupa? Lub za wysokie ciśnienie śródczaszkowe? Ponadto dodam że 10 lat temu leżałem w szpitalu ponieważ miałem pourazowego krwiaka podtwardówkowego, zlokalizowanego w mniej więcej na czubku głowy. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź."

Pan doktor odpisał mi następująco:

" Opisane dolegliwości pourazowe wskazują na uraz kręgosłupa szyjnego. W tym jego odcinku poprzez wyrostki poprzeczne kręgów przechodzą tętnice kręgowe, przy naciągnięciu których bywają odczuwalne pulsujące bóle karku. Istnieje celowość wykonania badania RTG kręgosłupa szyjnego w 2 prostopadłych projekcjach oraz badania USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych. W zależności od wyników tych badań, po konsultacji u neurologa, będzie należało zaplanować rehabilitację."


Zastosowałem się do wyżej wymienionych porad i udałem się do lekarza opisując mój problem i prosząc o skierowanie na prześwietlenie RTG kręgosłupa w odcinku szyjnym. Zdjęcie wyszło w normie. Lecz nadal odczuwam ten ból przy nacisku, czasami mam wrażenie że dość mocno pulsują mi żyły tętnicze w szyi i razem z tym odczuwam ten opisywany ostry punktowy ból karku który po chwili mija. Lecz za każdym razem gdy nacisnę miejsca które zaznaczyłem na załączonym obrazku, odczuwam ten ból który promieniuje do tyłu głowy i okolic ucha. Pulsu w tym miejscu nie wyczuwam tylko ból pulsujący razem z tętnem. Czy możliwe że jest to jakieś naciągnięcie mięśni czy może oznaka tętniaka?

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Sebastianie,

Krew dopływa z serca tętnicami, a odpływa do niego żyłami. Nie ma żył tętniczych. O ile badanie USG Doppler tętnic szyjnych i kręgowych nie wykazało w nich rozwarstwienia, to konieczne może być badanie śródczaszkowe naczyń TCD. Wskazane na zdjęciu punkty odpowiadają tętnicom kręgowym i powstającej z nich tętnicy podstawnej. W najgorszej sytuacji rozwarstwienie może spowodować tętniaka w tym odcinku dopływu krwi przez kręgosłup do mózgowia. Warto tę ewentualność wykluczyć. Można alternatywnie badać unaczynienie za pomocą angio-TK i angio-MR głowy, a w razie utrzymywania się podejrzenia pourazowego tętniaka rozwarstwiającego zdecydować się na inwazyjne badanie weryfikujące: panangiografię mózgu. Konieczna jest konsultacja przez specjalistę neurologa, który wykona badanie podmiotowe i fizykalne.


Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29