Rehabilitacja po wypadku - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 4 lutego 2023, Imieniny: Andrzeja, Weroniki
Porady Eksperta

Rehabilitacja po wypadku

Pytanie dotyczy: rehabilitacja, wypadek


w sierpniu 2011 roku doznałem poważnego wypadku. wycięto mi śledzionę, miałem obite płuca zwłaszcza prawe i zapalenie płuc gronkowcem złocisty MRSA i sepsa od tego. Złamany miałem jeden kreg szyjny i dwa zwichniete, złamana także miednica w 3 miejscach, kość łonowa i krzyżowa, wykryto takżę u mnie obrzek mózgu i krwiak podtwardówkowy. uszkodzony miałem takżę nerw kulszowy i niedowład lewych kończyn. Po 3 miesiacach rehabilitacji juz sam chodz ale slabo. Pozostała mi opadajaca lewa stopa i słaba sprawność lewej reki. Chciałbym zapytać co można na ta stope zrobic zeby wrócił, juz troche mi sie porusza do góry, miałem juz elektrostymulacje nato. Problem mam także z lewym kolanem, nie zgina sie przy pełnym obciazeniu np: nie moge normalnie po schodach schodzic tylko musze pierw lewa noga i dostawiac prawa. Czy mozna cos z tym zrobic? Mam słaby miesien czworoglowy w lewej nodze i słabee czucie np. czuje dotyk ale nie czuje ukłucia lub dotkniecia czyms zimnym albo ciepłym

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Panie Mateuszu,
serdecznie Panu współczuję wszystkiego, co Pan przeszedł w wyniku doznanego wypadku. Większość ludzi podobnych sytuacji po prostu nie przeżywa. To wielkie szczęście, że mimo ciężkiego urazu kręgosłupa nie doszło do bezwładu, czy głębokiego niedowładu kończyn. Mimo wielu problemów zdrowotnych z jakimi nadal Pan się boryka, może Pan mówić o wielkim szczęściu. Z tego co Pan pisze wynika, że ma Pan szansę wrócić do pełnej sprawności pod warunkiem systematycznej, profesjonalnej rehabilitacji ruchowej, według precyzyjnie opracowanego programu, dostosowywanego do aktualnej Pana sprawności.

Gdyby Pan nie miał dostępu do takiej rehabilitacji, proponuję rehabilitację w warunkach domowych:
1. Systematyczne ćwiczenia na rowerze stacjonarnym ze stopniowo zwiększanym obciążeniem, i/lub ćwiczenia na wrotkach starego typu w pozycji siedzącej.
2. Opadanie stopy można wydatnie zmniejszyć za pomocą prostego, trzyczęściowego podciągu z szerokiej gumy. a. części okrężnej tuż poniżej kolana, b. części okrężnej, zakładanego na przód stopy i c. szerokiej gumy łączącej obydwie części okrężne, umocowanej na przedniej powierzchni podudzia w ten sposób, aby po uniesieniu nogi podciąg zapobiegał opadaniu stopy.
3.W zależności od lokalizacji i nasilenia niedowładu ręki można (najlepiej obydwie ręce) ćwiczyć z ekspanderem (najlepiej młodzieżowym) ale tylko na jednej gumie lub na jakimś urządzeniu z korbą.
4. Na okolicę obniżonego czucia (u Pana w obrębie lewej nogi) dobrze działa szczotkowanie za pomocą szczotki z końskiego włosia.

Gdyby mimo tak improwizowanej rehabilitacji nadal utrzymywały się zaburzenie czucia i niedowłady, warto byłoby pomyśleć o wspomaganiu rehabilitacji zabiegami akupunktury.

Serdecznie pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27