Rezonans Magnetyczny Odcinka szyjnego kręgosłupa - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 4 lutego 2023, Imieniny: Andrzeja, Weroniki
Porady Eksperta

Rezonans Magnetyczny Odcinka szyjnego kręgosłupa

Witam,
panie doktorze przesłałam Panu wynik w poprzednim badaniu, ale znalazłam opis na płytce, ktory jest nieco inny. W poprzednim mailu napisałam o swoich dolegliwościach bolowych i o decyzji lekarzy - operacja.
A oto wynik;
"Badanie przeglądowe, w obrazach T1- i T2-zależnych, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych.
Lewoboczne skrzywienie odcinka szyjnego. Zmiany zwyrodnieniowe w stawie szczytowo-obrotowym.
Zniesienie Zmniejszenie lordozy szyjnej z kyfotycznym odwróceniem krzywizny na odcinku C3-C5. Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe w odcinku od C3/C4 do C7/Th1. Obniżenie i dehydratacja
krążków międzykręgowych C5/C6 oraz C6/C7. Cechy zmian zapalno-zwyrodnieniowych tych trzonów z nierównościami blaszek granicznych. Niestabilność do przodu ok. 2 mm na poziomie C3/C4.
Na poziomie C2/C3 oraz C4/C5 tylne uwypuklenie krążka z cechami podwięzadłowej przepukliny jądra miażdżystego, z modelowaniem worka oponowego i zwężeniem obustronnym kanału międzykręgowego, także przez osteofity.
Na poziomie C3/C4 tylne uwypuklenie krążka z modelowaniem worka oponowego i uciskiem rdzenia i znacznym zwężeniem prawego kanału międzykręgowego, także przez duże osteofity.Stenoza kanału kręgowego na tym poziomie do wymiaru strzałkowego ok. 7mm w porównaniu do ok. 11mm na poziomie trzonu C3.
Na poziomie C5/C6 oraz C6/C7 tylne uwypuklenie krążka z modelowaniem worka oponowego, uciskiem rdzenia i zwężeniem lewego kanału międzykręgowego.
Poza tym obraz MR odcinka szyjnego bez zmian. Na tych poziomach cechy zmian zwyrodnieniowych stawów międzykręgowych, zwężających kanał kręgowy od strony grzbietowej oraz zmiany zwyrodnieniowe w stawach unkowertebralnych. W trzonie C7 wysepka przemiany tłuszczowej szpiku ok. 7 mm. Widoczne także zmiany zwyrodnieniowe i uwypuklenia krążków w odcinku piersiowym. Cechy przyściennych zgrubień śluzówkowych w zatokach przynosowych szczękowych. Niejednorodności sygnału trzonów zależą od niejednorodnego stłuszczenia szpiku. Powiększone i niejednorodne oba płaty tarczycy"

Panie doktorze mam bardzo silne dolegliwości bólowe.
Czy operacja jest w tym przypadku wskazana?
Z góry dziękuję za odpowiedź!

Pozdrawiam,
Karolina

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Pani Karolino,
z wszystkich drobiazgowo opisywanych w rezonansie magnetycznym zmian jedyną, która mogłaby stanowić wskazanie do zabiegu operacyjnego jest niestabilność C3-C4. Jest to jednak niestabilność niewielkiego stopnia, moim zdaniem możliwa do leczenia metodą zachowawczą w postaci indywidualnego programu starannie opracowanego przez lekarza, doświadczonego specjalistę rehabilitacji. Najlepszą stabilizacją kręgosłupa, wyraźnie łagodzącą dolegliwości jest wypracowanie odpowiedniego gorsetu mięśniowego.
Serdecznie Panią pozdrawiam
Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27