Rezonans magnetyczny u dziecka - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Rezonans magnetyczny u dziecka

Pytanie dotyczy: MR, rezonans magnetyczny


Czy mogę prosić o wyjaśnienie wyniku rezonansu :

W obrębie płata skroniowego po stronie prawej widoczne są dwa, hyperintensywne w obrazach T2W i hypointensywne w obrazachDF ogniska o średnicy do około6mm sugerujące zmiany o charekterze naczyniopochodnym. Przyścienne zgrubienia śluzówki w zakresie zatoki klinowej oraz zatok szczękowych i sitowia.
pozatym struktury miąższu mózgowia bez zmian ogniskowych o charakterze patologicznym.
układ komorowy nie poszerzony,symetryczny,bez przemieszczeń i zmian ogniskowych o charakterze patologicznym. Odcinek rdzenia kręgowego w zakresie objętym badaniem bez uchwytnych zmian ogniskowych o charakterze patologicznym. Części kostne czaszki objęte badaniem bez odchyleń od stanu prawidłowego. Po podaniu środka kontrastowego nie stwierdzam cech wzmocnienia patologicznego. W wykonanych sekwencjach dyfuzyjnych nie stwierdzam cech ograniczenia dyfuzji w badanych strukturach mózgowia. Powyżej opisane hyperintensywne zmiany w obrazach T2W i DF w sekwencji DWI oraz na mapie ADC wykazują podwyższony sygnał. Struktury ciała modzelowatego w projekcji strzałkowej bez odchyleń od stanu prawidłowego.


dodam, że syn ma 11 lat , ma problemy z nauką, koncentracją uwagi i z integracją sensoryczną, a poza tym to rok temu upadł na twarz z trampoliny i miał bardzo zbity nos i złamany ząb (lekarz na SOR tylko syna obejrzał i wysłał do domu po tym urazie ) i od tego czasu ma bóle głowy i czasami zaburzenia widzenia -zamazuje mu się obraz przed oczami (okulista nie stwierdził żadnych nieprawidłowości ) i proszę o wyjaśnienie wyników rezonansu
z góry dziękuję :)

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Anno,

Opisane zmiany wykazane w MR głowy u Pani syna wskazują na, najprawdopodobniej przewlekły, stan zapalny zatok obocznych nosa, nie wykluczając alergicznego tła odczynu śluzówki zatok. Prawy płat skroniowy pełni szczególną rolę w zdolności do nauki, zwłaszcza odnośnie sprawności pamięci. Fakt ten, jak również zaburzenia uwagi i integracji sensorycznej, wydaje się mieć związek z organicznym 2-ogniskowym uszkodzeniem tej struktury. Sugerowane przez opisującego radiologa tło naczyniopochodne zmian nie wyklucza możliwego właśnie pourazowego uszkodzenia prawego płata skroniowego z przed roku.
Celowa jest konsultacja laryngologiczna oraz systematyczna pomoc psychologiczno-pedagogiczna synowi. Opisany stan wskazuje na możliwość skompensowania obecnych zaburzeń wyższych czynności psychicznych po okresie dorastania przy wytrwałej intensywnej współpracy chłopca ze specjalistami w zakresie rehabilitacji i wspomagania rozwoju po uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Jego tworzący się zasób przyszłych umiejętności, zdolności i wydolności psychicznej, mimo istniejących obecnie ograniczeń, nie stanowi bezwzględnego zagrożenia dla możliwości przyszłej samodzielnej egzystencji, ani rygorystycznych ograniczeń dalszej edukacji i potencjalnej późniejszej zdolności do pracy.


Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18