Rezonans magnetyczny u dziecka - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 28 września 2022, Imieniny: Marka, Wacława
Porady Eksperta

Rezonans magnetyczny u dziecka

Pytanie dotyczy: MR, rezonans magnetyczny


Czy mogę prosić o wyjaśnienie wyniku rezonansu :

W obrębie płata skroniowego po stronie prawej widoczne są dwa, hyperintensywne w obrazach T2W i hypointensywne w obrazachDF ogniska o średnicy do około6mm sugerujące zmiany o charekterze naczyniopochodnym. Przyścienne zgrubienia śluzówki w zakresie zatoki klinowej oraz zatok szczękowych i sitowia.
pozatym struktury miąższu mózgowia bez zmian ogniskowych o charakterze patologicznym.
układ komorowy nie poszerzony,symetryczny,bez przemieszczeń i zmian ogniskowych o charakterze patologicznym. Odcinek rdzenia kręgowego w zakresie objętym badaniem bez uchwytnych zmian ogniskowych o charakterze patologicznym. Części kostne czaszki objęte badaniem bez odchyleń od stanu prawidłowego. Po podaniu środka kontrastowego nie stwierdzam cech wzmocnienia patologicznego. W wykonanych sekwencjach dyfuzyjnych nie stwierdzam cech ograniczenia dyfuzji w badanych strukturach mózgowia. Powyżej opisane hyperintensywne zmiany w obrazach T2W i DF w sekwencji DWI oraz na mapie ADC wykazują podwyższony sygnał. Struktury ciała modzelowatego w projekcji strzałkowej bez odchyleń od stanu prawidłowego.


dodam, że syn ma 11 lat , ma problemy z nauką, koncentracją uwagi i z integracją sensoryczną, a poza tym to rok temu upadł na twarz z trampoliny i miał bardzo zbity nos i złamany ząb (lekarz na SOR tylko syna obejrzał i wysłał do domu po tym urazie ) i od tego czasu ma bóle głowy i czasami zaburzenia widzenia -zamazuje mu się obraz przed oczami (okulista nie stwierdził żadnych nieprawidłowości ) i proszę o wyjaśnienie wyników rezonansu
z góry dziękuję :)

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Anno,

Opisane zmiany wykazane w MR głowy u Pani syna wskazują na, najprawdopodobniej przewlekły, stan zapalny zatok obocznych nosa, nie wykluczając alergicznego tła odczynu śluzówki zatok. Prawy płat skroniowy pełni szczególną rolę w zdolności do nauki, zwłaszcza odnośnie sprawności pamięci. Fakt ten, jak również zaburzenia uwagi i integracji sensorycznej, wydaje się mieć związek z organicznym 2-ogniskowym uszkodzeniem tej struktury. Sugerowane przez opisującego radiologa tło naczyniopochodne zmian nie wyklucza możliwego właśnie pourazowego uszkodzenia prawego płata skroniowego z przed roku.
Celowa jest konsultacja laryngologiczna oraz systematyczna pomoc psychologiczno-pedagogiczna synowi. Opisany stan wskazuje na możliwość skompensowania obecnych zaburzeń wyższych czynności psychicznych po okresie dorastania przy wytrwałej intensywnej współpracy chłopca ze specjalistami w zakresie rehabilitacji i wspomagania rozwoju po uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Jego tworzący się zasób przyszłych umiejętności, zdolności i wydolności psychicznej, mimo istniejących obecnie ograniczeń, nie stanowi bezwzględnego zagrożenia dla możliwości przyszłej samodzielnej egzystencji, ani rygorystycznych ograniczeń dalszej edukacji i potencjalnej późniejszej zdolności do pracy.


Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-09-27 22:17

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-09-27 09:12