Rozlane uszkodzenie mózgu - przyjmowanie Ebixy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka
Porady Eksperta

Rozlane uszkodzenie mózgu - przyjmowanie Ebixy

Pytanie dotyczy: Gliatilin, Ebixy


Pacjent z rozlanym uszkodzeniem mózgu w wyniku niedotlenienia po nagłym zatrzymaniu krążenia o nieustalonym podłożu (2007 r.). TK wykazało atrofię korowo-podkorową w obszarze nad- i podnamiotowym. Gęstość tkankowa substancji białej i szarej prawidłowa. Układ komorowy nadnamiotowy poszerzony, symetryczny, nieprzemieszczony. Pozostałe struktury tylnojamowe i komora IV w granicach prawidłowych. Nie stwierdzono obszarów nieprawidłowego wzmocnienia po dożylnym podaniu środka cieniującego. Badanie powtórzone po 2-ch latach (2009 r.) w porównaniu z badaniem poprzednim wykazało obraz stacjonarny.
Ocena neuropsychologiczna (sporządzona przez psychologa 2 m-ce temu) - zaburzenia funkcji poznawczych, orientacji auto i allopsychicznej, zdolności utrwalania wzorca pamięciowego. Wniosek : ze względu na wiek (63 lata), głębokość i rozległość zaburzeń rokowania nie są optymistyczne.
Mąż jest całkowicie niesamodzielny i wymaga opieki, pomocy i nadzoru we wszystkich czynnościach codziennych.
Mąż jest stale rehabilitowany ( usprawniające ćwiczenia psycho-fizyczne prowadzone przez profesjonalnych rehabilitantów i przeze mnie).
Do teraz przyjmuje lek Ebixa 10 mg 2 tabl./dzień.
Moje pytanie i prośba o opinię: czy lek ten należy w dalszym ciągu podawać, przez resztę życia?
Na to samo pytanie lekarz prowadzący odpowiedział, że może wypisać receptę, a decyzja należy do mnie.
Myślę, że lek ten jak każdy inny oprócz działań oczekiwanych, nie jest dla organizmu obojętny, jednak z uwagi na stan świadomości, czy też jej braku, nie dowiem się czy jakieś skutki uboczne mogły się pojawić. O ewentualnych dolegliwościach mogę się dowiedzieć jedynie na podstawie obserwacji i wykonywanych badań okresowych.
Decyzja jest dla mnie bardzo trudna, ale nie chciałabym podawać mężowi leków i w jakiś sposób obciążać jego organizm lekiem...tak na wszelki wypadek.
Proszę o opinię, o przybliżenie mi problemu w sposób, który pozwoliłby mi podjąć decyzję.
Z góry serdecznie dziękuję.
Z wyrazami szacunku
Danuta

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Danuto,

Lek Ebixa w dawce 20 mg x 1 rano jest stosowany w przypadku otępień. Preparat jest drogi. Jego skuteczność jest niewielka i aktualne badania naukowe nie zachęcają do preferencji w jego stosowaniu. W przypadku schorzenia męża, które nie jest procesem wyłącznie, typowo, otępiennym można rozważać, nie obserwując skuteczności Ebixy, zastosowanie np. preparatu Gliatilin, co niestety również stanowi znaczny wydatek. Charakter schorzenia męża jest na tyle poważny, co do rokowania, że trudno jest mieć nadzieję na zastosowanie farmaceutyku, który spowodowałby diametralną poprawę jego stanu psychofizycznego. Na wskutek niedotlenienia doszło do miejscowej martwicy i znaczna część mózgu zanikła oraz zbliznowaciała. Brak jest wystarczającej masy tkanki nerwowej, której funkcje można by chemicznie poprawiać. Podstawą postępowania jest specjalistyczna rehabilitacja, która nawet po latach daje niekiedy zadawalające wyniki. Stosowanie Ebixy nawet wieloletnio zwykle nie zagraża jej działaniami ubocznymi, o ile dotąd lek był dobrze tolerowany, jednak typowe jego zastosowanie to średniozaawansowana choroba Alzheimera, a nie encefalopatia niedotlenieniowa, co pomniejsza wartość tego leku w tym przypadku.

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52