RTG klatki piersiowej - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny
Porady Eksperta

RTG klatki piersiowej

Witam

Jestem 34 letnim mężczyzną. Z 2-3 tyg temu miałem suchy kaszel, który nie był zbyt mocny ale narastający wieczorem innych objawów nie miałem, brak gorączki itp. Na prośbę żony po kilku dniach poszedłem do lekarza ten nic nie stwierdził, nie przepisał żadnych lekarstw. Ze względu ze już dawno nie robiłem badań lekarz dal mi skierowanie na morfologie, biochemie oraz rtg klatki piersiowej. Wyniki morfologi wyszły w normie OB 3, jedynie trójglicerydy na poziomie 212 i AIAT 41. RTG niestety ze względu na brak czasu zrobiłem dopiero we wtorek 02.11.2010 (czyli jakieś 2 tyg od skierowania). Obecnie nie mam kaszlu.
Opis rtg Klatki piersiowej :
" Zgrubiała opłucna w szczytach płucnych. W polu dolnym płuca lewego skąpo pasmowato plamiste zagęszczenia zapalne o charakterze okołooskrzelowym. Poza tym płuca powietrzne. Serce rtg odp. do wieku. Wnęki naczyniowe."

Dodam ze w wieku 18 lat kilkukrotnie miałem odmę prawego płuca i ostatecznie w warszawie w klinice została usunięta mi opłucna. W lewym płucu miałem raz odmę ale nie leczona chirurgicznie, wchłonęła się samoistnie( odma była mała w górnym szczycie lewego płuca). Powinnienem się obawiać? ! Proszę o analizę.

Dziekuję i pozdrawiam

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Panie Dariuszu,

szkoda, że w ostatnim zdaniu opisu zdjęcia rtg płuc brakuje części zdania. Napisał Pan tylko: Wnęki naczyniowe, a co dalej? Myślę jednak, że nie ma tam większych zmian (które mogłyby być istotne).

Opisywane zmiany w obrębie szczytów płuc najprawdopodobniej są następstwem wielokrotnie przebytej odmy i zabiegu chirurgicznego. Natomiast zmiany, cytuję: W polu dolnym płuca lewego skąpo pasmowato-plamiste zagęszczenia zapalne o charakterze około oskrzelowym, świadczą o świeżo przebytym i niedoleczonym procesie zapalnym. A co na ten opis powiedział lekarz kierujący na badania? Uważam, że te zmiany powinny zostać doleczone.

Samoistna odma opłucnowa zdarza się stosunkowo rzadko i świadczy o słabości tkanki płucnej. Często powtarzające się stany zapalne czy alergiczno-zapalne mogą sytuację jeszcze pogarszać.

W Pana przypadku konieczny jest szczególnie zdrowy styl życia, z racjonalnym żywieniem, systematyczną, umiarkowaną aktywnością ruchową i unikanie palenia i innych używek a także możliwie częste zmiany klimatu (raczej umiarkowanego) oraz staranne leczenie każdej infekcji dróg oddechowych.

Serdecznie pozdrawiam

Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Podyskuyuj o tym przypadku

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29