Rtg kregosłupa-interpretacja opisu - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Rtg kregosłupa-interpretacja opisu

P.Doktorze bardzo proszę o wyjanienie opisu rtg.
Wygładzenie fizjologicznej lordozy lędżwiowej.
Niespokojny łuk S1.
Dyskopatia L5-S1 pod postacia zwężenia tarczy międzykręgowej ze sklerotyzacja podchrzęstna blaszek granicznych i wyciagnieciami deformacyjnymi na przednich krawędziach trzonów na tym poziomie.Wysokosc trzonów i pozostałych tarcz międzykręgowych zachowana.
Czy to co poważnego?Od długiego czasu bardzo cierpie bo cały czas czuję okropny ból i zastrzyki i leki nie daja żadnej ulgi.
Pozdrawiam

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Balbik,

Opis Rtg odcinka lędźwiowego wskazuje na istnienie kombinacji wady wrodzonej i nabytej w tym obszarze. Wada wrodzona to niespojony ( a nie niespokojny ) łuk S1, czyli tzw. tarń dwudzielna polegająca na wrodzonym braku fragmentu tkanki kostnej w I-wszym kręgu krzyżowym, należącym już do miednicy. Wada nabyta jest złożona i jest współistnieniem wady postawy kręgosłupa - wygładzenie fizjologicznej lordozy, czyli nieprawidłowy profil krzywizny w odcinku lędźwiowym oraz zmianami zwyrodnieniowymi pogranicza lędźwiowo- krzyżowego. Ten fragment dotyczy opisu dyskopatii L5-S1, gdzie doszło do uszkodzenia dysku i struktury sąsiadujących z nim kręgów. Sytuacja taka wymaga przy utrzymuwaniu się uporczywych dolegliwości bólowych wykonania badania MR tego odcinka kręgosłupa, aby wykluczyć konieczność interwencji neurochirurgicznej. Z wynikiem badania MR proponuję zgłosić się na konsultację do neurologa celem zmiany sposobu nieskutecznego dotąd leczenia.

Serdecznie pozdrawiam,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Podyskuyuj o tym przypadku

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27