Silne bole kregoslopa szyjnego i piersiowego. - Ibuprom, Paracetamol, Tramal, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 27 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Przybysława
Porady Eksperta

Silne bole kregoslopa szyjnego i piersiowego.

Pytanie dotyczy: Ibuprom, Paracetamol, Tramal


Od 2 lat jestem na silnych lekach przeciwbólowych ,od roku biorę Tramal, po 2 czasami 3 tabletki na dobę 200mg. Jestem już po dwóch operacjach kręgosłupa, lekarz neurochirurg powiedział że już nic więcej nie mogą zrobić, że może nauczyć się żyć z tym bólem, na rehabilitacje się nie kwalifikuje bo mam wstawione implanty i przy drogiej operacji wstawili płytki trzymające kręgi, nie mogę do końca życia brać Tramal czuję że się od niego uzależniłam, od jakiegoś czasu zrobiłam się bardzo nerwowa nie mogę się skupić mam problemy ze spaniem i oddawaniu moczu, a myśli że tak będzie do końca życia wywołał u mnie silną depresję nic mnie nie cieszy, byle co wywołuje u mnie płacz, nie mogę zapanować nad sobą. Proszę o rade czy mam skorzystać z porady psychiatry.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Bożeno,

Czy neurochirurg, który konsultował ten przypadek został poinformowany o zaburzeniach w oddawaniu moczu ? O ile nie, powinien jak najszybciej o tym się dowiedzieć. Konieczne może okazać się pilne wykonanie badania neuroobrazowego kręgosłupa. O ile materiał, z którego zbudowane są implanty nie jest tytanem, ani tworzywem sztucznym, to do rozważenia byłoby badanie TK o wysokiej rozdzielczości kręgosłupa, ale o tym zadecydowałby neurochirurg.
Zaburzenia nastroju i snu jakie może powodować wtórnie tak trudna sytuacja zdrowotna skłaniają do zmiany farmakoterapii. Należałoby starać się ograniczyć dzienną łączną dawkę Tramalu stosując go w kroplach lub tabletkach o mniejszej gramaturze ( po 50 lub 100 mg ), rozłożone na 4 dawki w ciągu dnia ( tj. 1 tabl. co 4 - 6 godz. ) starając się całkowicie z niego wycofać i próbować zamiast Tramalu stosować inne środki p/bólowe, początkowo np. Zaldiar, a później Paracetamol, czy Ibuprom ( dostępne bez recepty ).
Jednocześnie można zastosować lek Deprim ( np. początkowo 3 x 1 tabl. ).
Gdyby te działania nie przyniosły poprawy to rzeczywiście trzeba by skorzystać z porady specjalisty psychiatry, bądź anestezjologa.

Serdecznie pozdrawiam,

Dr n.med. Sławomir Graff
specjalista neurolog

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-26 06:21