Silne niedotlenienie okołoporodowe - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Silne niedotlenienie okołoporodowe

Dzień dobry,
Piszę w imieniu moich zrozpaczonych przyjaciół, którym miesiąc temu urodziła się córeczka z ogromnymi uszkodzeniami mózgu. Dziecko wciąż znajduje się w szpitalu, więc rodzice nie dysponują wynikami badań, poza opisem MRI mózgu. Zanim przytoczę ten opis, chciałabym pokrótce wspomnieć o przebiegu ciąży przyjaciółki. Ciąża zakłócona była licznymi infekcjami dróg oddechowych i dróg moczowych matki, z czego najbardziej uporczywa i nie wyleczona do końca była ta dróg moczowych. Pod koniec ciąży lekarz prowadzący stwierdził, że dziecko jest raczej małe (38 tydz. waga szacowana na 2300g). Podawane były antybiotyki (nazw niestety nie przytoczę w tej chwili). W związku z regularnymi skurczami, ciężarna pojawiła się w szpitalu i z powodu zanikającego tętna zostało przeprowadzone cięcie cesarskie w 39 tyg. ciąży. Dziecko było reanimowane (serduszko nie biło) i przez pewien czas pozostawało pod aparaturą wspomagającą oddychanie.
Obecnie lekarze opisują sytuację bardzo enigmatycznie, jednym słowem "dramat". Brak konkretnych informacji, poza tym, żeby nastawić się na najgorsze, a w najlepszej sytuacji dziecko będzie trochę widzieć i trochę słyszeć. Karmienie odbywa się poprzez sondę, dziecko otwiera trochę oczy, płacze, wygina się, ma silne napięcie mięśniowe- co uniemożliwia wykonywanie jakiś ćwiczeń- zresztą rehabilitanci też są sprzeczni w swoich opiniach na temat: rehabilitować, czy nie.
OPIS skanu MRI mózgu:
Co badanie ma wyjaśnić?
MRI mózgowe bez kontrastu, hipotrofia wewnątrzmaciczna, ASO II, MAS, ciężkie niedotlenienie okołoporodowe.
Wynik: Badanie MRI mózgowia wykonano w sek. SE, FSE, FLAIR w obrazach T1, T2, i PD-zależnych w 3 płaszczyznach, również po dożylnym podaniu CM.
Podkorowo, w obrębie obu półkul mózgowych (płaty ciemieniowe, skroniowe w mniejszym stopniu, potyliczne oraz w strukturach głębokich) widoczne są rozległe obszary o sygnale płynu mózgowo-rdzeniowego- obraz MR przemawia za zmianami o charakterze niedotleniowo-niedokrwiennym.
Po dożylnym podaniu CM bez patologicznych wzmocnień.
Układ komorowy ustawiony pośrodkowo nieposzerzony.
Wni. Znaczne zmiany o charakterze niedotlenieniowo-niedokrwiennym w obrębie obu półkul mózgowych.
Matka dziecka prosi o jak najbardziej szczegółowe wyjaśnienie co ten opis oznacza i może w przyszłości oznaczać dla życia dziecka.
Dziękuję i proszę serdecznie o odpowiedź,
Pozdrawiam
Marta

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Marto,

Z opisu badania MR głowy można wnioskować o wodogłowiu niekomunikującym spowodowanym zastąpieniem części tkanki mózgowej przez płyn mózgowo-rdzeniowy na wskutek pierwotnego zaniku (części) mózgu. Opisane zachowanie się dziecka może świadczyć o istnieniu u niego padaczki. Pacjentami poniżej 18 roku życia z chorobami układu nerwowego zajmują się neurolodzy dziecięcy. Od badań MR ekspertami są radiolodzy i do tych specjalistów należy zwrócić się w tym przypadku o pomoc.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27