Skręcenie stawu kolanowego
Pytanie dotyczy: uraz kolana, staw kolanowy
Witam serdecznie!
Mam problem z kolanami. W maju br. skręciłem staw kolanowy lewy dokładniej z tego co wiem naciągnąłem więzadło kolana oraz zerwałem łękotkę. Niestety sytuacja powtórzyła się w lipcu br. z prawym kolanem. Oba wypadki były poprzedzone zwykłym wysiłkiem fizycznym lecz na kilka dni przed drugim wypadkiem pojawiła się opuchlizna w okolicach więzadła prawego kolana. Lewe kolano raczej mi nie dokucza ale nie mam nad nim pełnej władzy chwilami się blokuje i mam uczucie jakby miało wypaść. Natomiast prawe kolano jest w gorszej sytuacji do dzisiejszego dnia wypada i używam kuli bo nie mogę obciążać tej nogi, odczuwam wtedy ból dość silny natomiast podczas chodzenia po schodach tracę czucie w kolanie lub odczuwam ból w lewej części kolana lub z przodu w zależności jak postawie nogę. Po wypadku stosowałem różne okłady ziołowe oraz nie używałem opasek uciskowych ponieważ lekarz stwierdził, że przyspieszy to regenerację mięśni. Staram się też wykonywać ćwiczenia wzmacniające ud. łydek nie jestem w stanie trenować ponieważ nie mogę napiąć mięśni. W lutym będę miał pierwszy zabieg na prawe kolano artroskopie, natomiast kolejne będzie to rekonstrukcja lewego kolana. Chcę się dowiedzieć w jakim stopniu będę mógł wrócić do mojej pasji tj. sportów walki? Chciałem także zasięgnąć opinii o hormonie wzrostu i jego wpływie na stawy. Czy ten lek może pomóc w takim przypadku?
Pozdrawiam!
Odpowiedź Eksperta:
chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna
Panie Jakubie,
wygląda na to, że w przypadku obydwu Pana kolan chodzi głównie o uszkodzenie łękotek. Zasadą jest zaczynanie leczenia od rehabilitacji. W pierwszej fazie powinna ona polegać na systematycznych, stopniowo wzmacnianych ćwiczeniach izometrycznych. Po paru dniach a czasem i tygodniach do ćwiczeń izometrycznych włączamy ćwiczenia stawów kolanowych na rowerze stacjonarnym i/lub na wrotkach starego typu, ale tylko w pozycji siedzącej. Natomiast przez dłuższy czas należy unikać forsownych marszów i wszelkich obciążeń. Efekty rehabilitacji wydatnie wspomagają zabiegi akupunktury. Dopiero kiedy nie udaje się osiągnąć poprawy za pomocą paromiesięcznej rehabilitacji i akupunktury, należy rozważyć konieczność zabiegu operacyjnego. Łękotki są ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania stawów kolanowych i zbyt pochopne ich usuwanie nie jest wskazane. O ważnym znaczeniu łękotek dobitnie świadczy fakt coraz częstszej ich implantacji po wcześniejszym usunięciu i to nie tylko u sportowców.
Nie widzę zastosowania w Pana przypadku hormonu wzrostu. Proszę zachować dużą ostrożność w stosunku do jakichkolwiek terapii hormonalnych.
Pozdrawiam
Eustachiusz Gadula
Najnowsze wątki na forum

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy
Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...
Frykote12 | 2023-09-21 11:38