SMA objawy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 19 października 2021, Imieniny: Piotra, Ziemowita
Porady Eksperta

SMA objawy

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Napewno postaram się wdrożyć te rady w życie. Dzięki Panu wiem co aktualnie się ze mną dzieje, dlaczgo tak się czuje. Lekarz- Anestozjolog który się mną zajmuje przyznał, że ma Pan rację odnośnie tego tlenu i mam dodany do respiratora. Dziękuję bardzo.
Wiem, że będę coraz słabsza, że będę tracić siły.. To akurat wiem. Ale od conajmniej 2-lat pojawia mi się temperatura, bez żadnego konkretnego powodu. Teraz zdarzają mi się te objawy jeszcze częściej. Badania mam w normie, nie mam źadnej infekcji, jestem świeżo po antybiotyku. A mimo wszystko utrzymuje mi się temperatura, nie codziennie ale co kilka dni w granicach od 37 do 37 i 3, 4 czasem 5. Do tego bardzo się poce.. Szczególnie w nocy. Lekarz rodzinny powiedział mojej mamie, że temperatura i nocne poty świadczą o zanikających mięśniach. Czy tak może być? Czy coś się w tedy dzieje? Czy może mi Pan odp na to pytanie..
Mam też spore problemy z jelitami.. Nie pracują tak jak powinny.. Przestają pracować.. Do tego dochodzi kardiopatia, problemy z sercem, które zdecydowanie za szybko bije. Czy ta choroba wpływa także na narządy wewnętrzne?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie.
Mariola

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Mariolo,

Opiekujący się Panią lekarze robią wszystko co należy przedsięwziąć w Pani chorobie w jak najlepszy dla Pani sposób. Mimo olbrzymiego cierpienia jakiego Pani doświadcza, trudno byłoby w tej zaawansowanej już bardzo chorobie liczyć na radykalną zmianę. Trudno mi wprost zaprzeczyć teorii o gorączce i potach towarzyszących zanikowi mięśni. Można wysnuwać inne teorie, podważając np. poczucie pewności co do braku obecnie jakiejkolwiek infekcji. Z warunków domowych w jakich Pani się znajduje, mimo ich świetnej adaptacji do Pani wyjątkowych z powodu choroby potrzeb, trudno jest przeprowadzić np. specjalistyczne badania mikrobiologiczne i serologiczne, którymi można wykryć wirusa lub oporną na antybiotyki bakterię, ewentualnie grzyb.
Z powodu niedostępności dla Pani wymaganej ilości ruchu, przy możliwej, jak sądzę, deformacji kręgosłupa, postępują wtórne zmiany w organizmie - powikłania. Uciskane przez nieruchome z zaniku mięśni ciało - narządy wewnętrzne - układ krążeniowo-oddechowy, jelita - nie mają warunków do prawidłowej pracy. Warto starać się o możliwości przyłóżkowej rehabilitacji: uruchamiać te mięśnie. które jeszcze działają powtarzając nimi ruchy i z pomocą rehabilitanta przeciwdziałać przykurczom mniejszych i większych grup mięśniowych poprzez wyważone ( nie powodujące bólu ) próby rozciagania. O ile stosuje Pani preparaty farmakologiczne, to zwłaszcza po antybiotykoterapii należy je ograniczyć do minimum. Dieta nie powinna być wysokokaloryczna, ale i nie niskobiałkowa. W dziennej porcji pożywienia powinna być zawarta 1 płaska łyżka otrębów.
Niestety, lepiej mieć świadomość, że istniejąca możliwość poprawy funkcji narzadów wewnętrznych, przemiany materii i termoregulacji nie znaczy, że mięśnie będą odrastać. W dystrofiach mięśniowych ( ale nie w SMA ) następuje z powodu pierwotnej choroby uszkodzenie mięśnia sercowego. Pani serce, mimo pewnych cech wtórnej, lekkiej kardiomiopatii, jako całość - nie powinno być traktowane jako chore.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

apteczka domowa

macie swoje hity które polecacie do domowej apteczki? Szczeólnie z myślą o...

majaka | 2021-10-19 11:09

RATUNKU POMOCY = 516 809 201

[B][U][COLOR="Olive"]MALUTA MILCZY ZE ZŁYMI LEKAMI I LEKCEWAŻENIEM PROCEDUR I...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2021-10-19 08:26