Stan po usunięciu nerwiaka prawego nerwu słuchowego - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Stan po usunięciu nerwiaka prawego nerwu słuchowego

Pytanie dotyczy: nerwiak nerwu słuchowego


Witam,
w listopadzie 2010 r. żona miała usuniętego nerwiaka prawego nerwu słuchowego. Aktualnie zrobiliśmy kontrolny rezonans, którego wynik jest następujący:
Badanie wykonano w sekwencjach SE/FSE/FLAIR w obrazach T1, T2, PD-zależnych oraz T1-zależnych po dożylnym podaniu paramagnetycznego środka kontrastowego.
Zmiany pooperacyjne okolicy prawego kąta mostowo-móżdżkowego w postaci dość rozległej strefy gliozy w brzeżnej bocznej części prawej półkuli móżdżku oraz niewielkiego poszerzenia prawego przewodu słuchowego wewnętrznego z brakiem typowego obrazu prawych nerwów VII i VIII.
Drobne podkorowe ognisko naczyniopochodne wielkości 2 mm w podstawnej części prawej okolicy czołowej.
Poza powyższym mózgowie w normie - bez nieprawidłowego wzmocnienia kontrastowego, bez cech wznowy procesu npl w okolicy operowanej.
Układ komorowy nieposzerzony, nieuciśnięty i nieprzemieszczony.
Po stronie lewej nerwy VII i VIII w normie.
Bardzo proszę o interpretację co to oznacza. Szczególnie niepokoi mnie podkorowe ognisko naczyniopochodne, którego nie wykazał poprzedni rezonans (w 2011 r.). Nadmieniam, że z dolegliwości pooperacyjnych aktualnie występują jedynie zaburzenia równowagi.
Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Bogdanie,

Obraz MR głowy Pana małżonki świadczy o zbliznowaceniu wygojonych ran po zabiegu operacyjnym. Drobne ognisko naczyniopochodne tak znikomej wielkości jest nieistotne jak chodzi o sprawność neurologiczną. Świadczy ono o przebytym mikroudarze niedokrwiennym, który mógł przebiegać bez zauważalnych objawów i nie dawać żadnych dolegliwości. Warto jednak skontrolować u żony we krwi poziom cukru, cholesterolu i jego frakcji oraz ocenić przepływy w tętnicach metodą USG Doppler w odcinku szyi i wewnątrzczaszkowo. Mają te badania znaczenie rokownicze w prognozie ewentualnego zagrożenia poważniejszym udarem. W przypadku palenia tytoniu lub stosowania antykoncepcji - należy te obciążające czynniki wyeliminować. Ogólnie obraz MR głowy nie budzi większych obaw co do zagrożenia stanu neurologicznego po przebytym zabiegu.


Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18