Stwardnienie rozsiane czy/i sarkoidoza? - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 1 października 2022, Imieniny: Danuty, Remigiusza
Porady Eksperta

Stwardnienie rozsiane czy/i sarkoidoza?

Mam 26 lat. Rok temu zdiagnozowano u mnie stwardnienie rozsiane. Miałam wtedy pierwszy i jedyny jak dotąd zauważony rzut, który objawiał się lekkimi zaburzeniami mowy o charakterze dysartrii.
W MRI głowy "w istocie białek okołokomorowej płatów czołowych, ciemieniowych i skroniowych ogniska hiperintensywne w obrazach T2 zależnych i TIRM. Ognisko 10 mm średnicy przykomorowo w lewym płacie czołowym ulegające niewielkiemu po kontrastowemu wzmocnieniu oraz wykazujące obwodowe ograniczenie dyfuzji". Objawy minęły bardzo szybko, w trakcie podawania solu-medrolu (bodajże po 2 albo 3 kroplówce). Od tego czasu jestem leczona interferonem, żadnych nowych objawów nie miałam.

W MRI kontrolnym po roku - jedno nowe ognisko 8mm (podkorowo w lewym płacie ciemieniowym), dwa ogniska uległy niewielkiemu zmniejszeniu. Po podaniu kontrastu zmiany ulegają wzmocnieniu. W rdzeniu nie ma żadnych zmian ogniskowych (cały kręgosłup był badany).

Jednego z lekarzy, do którego trafiłam zaniepokoiła eozynofilia, które utrzymuje się od wielu miesięcy (w każdym badaniu, na różnym poziomie - także przez wiele miesięcy przed zdiagnozowaniem stwardnienia rozsianego: [0,5 do 0,9 przy normie 0,04-0,40 i procentowo 8-17% przy normie L i obniżenie amplitudy odp. L>P. Demielinizacyjno-aksonalne uszkodzenie drogi wzrokowej obustronnie.

EEG grudzień 2013
Zapis z obecnością zmian napadowych w postaci uogólnionych, synchronicznych zespołów fal theta 4-5 c/s i pojedynczych fal ostrych w prawej okolicy skroniowo- centr.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Autri,

Rozpoznanie stwardnienia rozsianego, poza charakterystycznymi objawami i ich przebiegiem, wymaga oprócz potwierdzenia w badaniu MR, także wykazania obecności prążków oligoklonalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym. Poprawa po dotychczasowym leczeniu napawa optymizmem. Eozynofilia jest częstym objawem chorób pasożytniczych i alergicznych. Niekiedy skutki tych chorób odnoszą się również do zmian mózgowych i mogą dawać zapis EEG przemawiający za skłonnością do zaburzeń napadowych, a taki wynik właśnie z nieprawidłowym zapisem EEG został tu zaprezentowany. W niektórych chorobach pasożytniczych obraz MR mózgu może imitować zmiany wykazywane w SM.
Aby wykluczyć sarkoidozę, która jest innego jeszcze charakteru chorobą, niż wspominane, należy wykonać biopsję węzła chłonnego. Najbardziej celowe byłoby przeprowadzenie kompleksowych badań w kierunku wykluczenia pasożytów w oparciu o ich przeciwciała we krwi oraz badania stolca. Jest to wskazane, ponieważ ani eozynofilia, ani przytoczony wynik EEG nie należą do obrazu SM i wymagają dalszej diagnostyki. Lekarz rodzinny powinien skoordynować niezbędne działania diagnostyczne. Należy też pozostawać w kontroli neurologicznej.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-10-01 11:50

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-10-01 10:18