Stwardnienie rozsiane - Ibuprom, Nilogrin, Paracetamol, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 27 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Przybysława
Porady Eksperta

Stwardnienie rozsiane

Pytanie dotyczy: Ibuprom, Nilogrin, Paracetamol


Witam serdecznie. Od dłuższego czasu boli mnie głowa, a także ucho z lewej strony. Myślałam, że to skutki uboczne po przebytej operacji usunięcia torbieli żuchwy 14 lat temu. Wynik badania tomografii komputerowej brzmi:
Zaznaczone zaniki korowe. W lewej półkuli mózgu, na poziomie trzonu komory bocznej słabo wysycone ognisko hypodensyjne śr. ok. 5 mm, charakteru naczyniopochodnego. Poza tym struktury mózgu i móżdżku bez zmian ogniskowych. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony.
Dostałam leki przeciwbólowe i Nilogrin i skierowanie na rezonans magnetyczny. Wyniki badania rezonansu brzmią następująco:
Badanie wykazało cechy ogniskowych poszerzeń przestrzeni podpajęcznej w ok. sklepistości. Komory mózgowe oraz zbiorniki podstawy symetryczne i poszerzone. Obecność nielicznych, różnej wielkości ognisk w istocie białej położonej przykomorowo oraz w ciele modzelowatym. Pień mózgowy i móżdżek w normie. Podstawa czaszki oraz pogranicze potyliczno-szczytowe bz. Mózgoczaszka prawidłowa. Obraz zmian może odpowiadać chorobie SM.

Mój neurolog powiedział, że w tej sytuacji trzeba czekać na typowe objawy sm, jeśli to rzeczywiście ma być ta choroba. Biorę nadal niligrin, ale głowa ciągle boli. Proszę o radę, nie wiem co mogę jeszcze zrobić. Mam 34 lata.
Pozdrawiam

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Doroto,

Moim zdaniem powinna zapaść decyzja o przyjęciu do szpitala, do oddziału neurologii celem pogłębienia diagnostyki. Należałoby przymierzać
się do pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego drogą nakłucia lędźwiowego i laboratoryjnie ocenić ten płyn. Wskazane jest określenie, czy nie ma w nim cech zapalnych i wykluczyć obecność prążków oligoklonalnych. Opis badania MR wraz ze zdjęciami powinien skonsultować niezależny
specjalista radiolog i wypowiedzieć się, czy stwierdzane różnej wielkości ogniska w istocie białej mają charakter demielinizacyjny i czy spełniają kryteria McDonalda. Tylko wówczas można rozpoznać SM. Poza tym w przedstawionym opisie istnieją zmiany niespotykane w SM, które dają w tym przypadku obraz niewielkiego wodogłowia.

Chorób tych nie leczy się Nilogrinem. Proponuję spróbować zastosować leki przeciwbólowe początkowo dostępne bez recepty, np. 4 x dz. 1 tabl. Paracetamol lub Ibuprom. Należałoby te problemy przedyskutować ze specjalistą neurologiem.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n. med. Sławomir A.P.Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-26 06:21