Tętniak mózgu - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Tętniak mózgu

Pytanie dotyczy: paraliż ciała, TK głowy, krwotok, malformacja naczyniowa mózgu


Witam Doktorze.
Mam przyjaciela, wspaniałego człowieka u którego wykryto tętniaka 1,5 roku temu z owym wynikiem raz był u neurologa i nie daje się namówic na kolejne wizyty, badania. Chciałabym mieć orientację jakie ma szanse na życie i jakie na ewentualne poddanie się operacji. Dodam,ze jak każdy chyba obawia się niepełnosprawności, ma co jakis czas jednostronny paraliż ciała, który trwa róznie długo,zwykle sam ustępuje,bóle głowy które on uważa za charakterystyczne,i zwężone pole widzenia.Zgodził sie bym sama zorientowała się co tak konkretnie oznacza wynik TK i jesli byłoby konieczne mam płytę DVD z obrazem z badania Tk z kontrastem i bez.Z góry dziekuję za ewentualne wskazówki
Pozdrawiam serdeczne

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

SZ.P. Dorka,

Fakt wykrycia objawowego, jak w przypadku przyjaciela, tętniaka mózgu wymaga konsultacji nie u neurologa lecz u neurochirurga, który jedynie jest w stanie radykalnie pacjenta z tą choroba wyleczyć drogą zabiegu operacyjnego.

Do potwierdzenia tętniaka mózgu nie jest konieczne badanie TK głowy z kontrastem lecz angio-TK, a po zdecydowaniu się na operację powinna być wykonana angiografia mózgowa,już podczas pobytu w szpitalu. Opisane objawy są bardzo ponaglające. Poza znacznie podwyższonym ryzykiem nagłego zgonu z powodu śmiertelnego krwotoku z mogącego w każdej chwili pęknąć tętniaka istnieje jeszcze większe ryzyko (kilkudziesięcioprocentowe) zaistnienia trwałego inwalidztwa na wskutek nieśmiertelnych powikłań tak manifestującej się malformacji naczyniowej.

Zachęcam do pilnego zgłoszenia się do konsultacji u specjalisty neurochirurga doświadczonego w leczeniu malformacji naczyniowych mózgu.


Serdecznie pozdrawiam,
dr n. med. Sławomir Graff
specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18