Tętniaki mózgu - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Tętniaki mózgu

Badanie MR głowy w obrazach T1iT2-zależnych,w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych oraz angiografia MR. Przestrzenne podpajęczynówkowe na sklepistościach mózgowia prawidłowej szerokości. Układ komorowy nieposzerzony,położony pośrodkowo. Sygnał ze struktur mózgowia jest prawidłowy,zmian ognoskowych pod- i nadnamiotowo nie stwierdza się.
Badanie angio MR koła tętniczego mózgu wykazuje obecność tętniaka w odcinku M1 tętnicy mózgu środkowej prawej,tuż za podziałem tętnicy szyjnej wewnętrznej,worek tętniaka wielkości 6x4mm skierowany ku górze. Drugi tętniak o wymiarach 7x4mm widoczny jest w odcinku M1/M2 tętnicy mózgu środkowej prawej. Po stronie lewej na przebiegu tętnicy szyjnej wewnętrznej w miejscu odejścia tętnicy łączącej tylnej widoczny jest tętniak średnicy 4mm.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Dario,

Stwierdzone u Pani na 3 różnych tętnicach tętniaki mózgu nie są duże. Sam mózg nie jest w żaden sposób uszkodzony, o czym świadczy bezzmianowy wynik badania standardowego MR. O ile nie pali Pani papierosów, nie ma nadciśnienia tętniczego, ani otyłości i nie miała Pani krwotoku do mózgu, to nie istnieją pilne wskazania do zaopatrywania tych tętniaków. Podejrzewam jednak, że jakieś wskazania kliniczne skłoniły Panią do przeprowadzenia tych 2 specjalistycznych badań mózgu. Oczywiście, aby uniknąć podwyższonego istotnie w Pani przypadku krwotoku podpajęczynówkowego, najlepiej byłoby uprzedzając ten rodzaj krwotocznego udaru - wyeliminować wszystkie 3 tętniaki z krążenia. Aby tego dokonać należy przeprowadzić leczenie inwazyjne, tj. bądź klipsowanie metodą tradycyjną, drogą kraniektomii ( otwarcia czaszki ), bądź metodą embolizacji wewnątrznaczyniowej ( bez operacji głowy ). Pierwszą z tych metod stosują neurochirurdzy. Zachodzi przypuszczenie, że leczenie nie skończyłoby się tą metodą za pomocą jednej tylko operacji. Drugą ze wspomnianych metod stosują także neuroradiolodzy przeprowadzający tzw. koiling tętniaków. Powodzenie tej drugiej metody zależy między innymi od tego, czy długość szypuły tętniaka jest krótsza niż 4 mm, czego nie podano w opisie angio-MR.
Konieczne może się okazać wykonanie jeszcze jednego badania przed zabiegiem zamknięcia tętniaków, a mianowicie - angiografii subtrakcyjnej, aby określić rozmiary szypuł tętniaków i skierowanie ich worków w dwóch ( z trzech ) ich
nieopisanych przypadków.

Na pewno czeka Panią konsultacja neurochirurgiczna, do której pilnie zachęcam, gdyby nawet nie była Pani obecnie decydowana na natychmiastowe leczenie zabiegowe. W leczeniu metodą embolizacji wewnątrznaczyniowej tętniaków bardzo dobre wyniki mają ośrodki neurochirurgiczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego ( Sosnowiec, Bytom ), podobnie jak i w Katowicach w odniesieniu do metody klipsowania, w której jest tam wieloletnia tradycja.

Proponuję uzupełnienie odpowiedzi na to pytanie o komentarz specjalisty neurochirurga, do którego można się zwrócić z prośbą o odpowiedź na pytanie na tym samym portalu internetowym.


Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Podyskuyuj o tym przypadku

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27