Tętnice - badanie USG - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Czwartek, 21 września 2023, Imieniny: Mateusza, Hipolita
Porady Eksperta

Tętnice - badanie USG

Panie Doktorze. Mam pytanie odnośnie mojego 61letniego taty, z powodu zawrotów głowy dostal skierowanie na usg tętnic dogłowowych. oto wynik: Zmiany w tarczycy. Tętnice szyjne, szczególnie wewnętrzne o krętym przebiegu. PRAWA- niewielkie zmiany w tętnicy szyjnej wspólnej. W rozwidleniu zwężenie 50%. W t.sz. węwnętrznej zmiana na dl. 26mm. Zwężenie max ok 70%. Kanal przepływu 4,1mm. Ok 9mm od odejścia tętnica zagina się, za zagięciem przyśpieszenie do 165cm/s. Powyżej drugie zagięcie, łagodniejsze. W t. szyjnej zewnętrznej zwężenie 50%. Dobry przeplyw w t. kręgowej. LEWA- w t. podobojczykowej zmiany ok 40%. Dobry przepływ w t. kręgowej. Zmiany w t. sz. wspólnej do 50% zwężenia w środkowym odcinku. W rozwidleniu zwężenie 60%. W odejściu kątowym t. szyjnej wewnętrznej zwężenie ok 75%. Dość szeroki kanał przepływu. Przyśpieszenie do 170cm/s. W t.sz. zewnętrznej zwężenie 70%.Proszę o interpretację tego wyniku. Powiedziano nam że po zbadaniu tarczycy w przyszłym roku tata będzie mial operację ale nie wyjaśniono jak ona będzie przebiegać, na czym polega? Lekarz powiedział tylko że to niebezpieczna operacja która grozi powikłaniami typu paraliż. To nas przeraziło a tata nie wie czy zdecydować się na operację czy nie? Co pan radzi, jak może wyglądać ta operacja, jakie niebezpieczeństwo się z nią wiąże? Dziękuję serdecznie za odpowiedz i pozdrawiam!

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Pani Moniko,

zawroty głowy u osoby 61-letniej są częstym objawem i nie zawsze związanym z zaburzeniami przepływu w tętnicach szyjnych, ale także ze zmianami w obrębie kręgosłupa szyjnego i piersiowego górnego czy ze zmianami w obrębie ucha wewnętrznego. Stwierdzenie w badaniu USG typu: Zmiany w tarczycy niewiele mówi i nie jest powodem zawrotów głowy. Natomiast zmiany w naczyniach szyjnych wymagają leczenia ale raczej zachowawczego. Operacje na tętnicach szyjnych wykonuje się stosunkowo rzadko, bo rzeczywiście związane są z dużym ryzykiem powikłań i zwykle są swego rodzaju ostatecznością.

W przypadku Pani ojca takiej konieczności nie widzę. Natomiast ważna jest ogólna higienizacja trybu życia, taka jak: kategoryczne zaprzestanie palenia (jeśli pali) i picia większych ilości alkoholu, zmiana diety na lekkostrawną, bogatą w warzywa i owoce oraz na ubogowęglowodanową, wykonanie zdjęcia kręgosłupa szyjnego i piersiowego a także systematyczna, umiarkowana aktywność ruchowa z programem ćwiczeń ustalonym przez lekarza rehabilitanta lub magistra rehabilitacji.

Po wykonaniu badań układu krzepliwości, gdyby krzepliwość była zwiększona, warto zastanowić się nad celowością zastosowania pijawek lekarskich. Gdyby miała Pani wątpliwości co do wartości tej metody leczenia, proszę poczytać sobie o niej w internecie. Tam też znajdzie też Pani informacje gdzie można nabyć bezpieczne pijawki i adresy lekarzy, czy innych terapeutów wykonujących te zabiegi (przynajmniej pierwszy raz, bo potem można to robić we własnym zakresie).

Ja ponadto w podobnych przypadkach zalecam duże dawki naturalnej (ale nie zwykłej, aptecznej) witaminy C, naturalną witaminę B compl oraz także naturalny lek o nazwie Transfer Cardio amerykańskiej firmy 4Life Research. Jest pewien problem z jego nabyciem, bo nie ma go w aptekach i innych placówkach handlowych, ponieważ sprzedawany jest w marketingu sieciowym, ale w razie konieczności służę bliższymi danymi na ten temat.

Dobrze byłoby aby pieczę nad leczeniem ojca przejął jakiś lekarz z dużym doświadczeniem ogólnomedycznym, nie stroniący od naturalnych metod leczenia. Proszę podejść do tego problemu ze spokojem ale i konsekwencją. Nie widzę powodu do stresu oczekującym tatę niebezpiecznym zabiegiem operacyjnym, bo wszystko wskazuje na to, że ten zabieg nie jest konieczny.

Serdecznie Panią pozdrawiam.

Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

Przedwczesny wytrysk męża

Cześć ! Piszę bo moze mi coś doradzicie Mój mąż jest totalnym...

Nikka | 2023-09-21 14:29

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy

Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...

Frykote12 | 2023-09-21 11:38