Torbiel Szyszynki
Witam panie doktorze zwracam się do pana z prośbą o poradę. Moja córka ma 5 lat w Sierpniu 2009 roku miała robione EEG w zapisie wyszły zmiany wskazujące na Padaczkę Senną bo tak określiła to lekarka. Córcia dostała lek o nazwie Orfiril 150mg i Orfiril 300mg od czasu podawania tych leków córcia zaczęło zmieniać się jej zachowanie stała się płaczliwa, zdarza się że rzuca przedmiotami stała się jakby nie obecna często zapomina różnych rzeczy jest rozkojarzona nie potrafi się skupić na niczym. Czy zmiana zachowania córki może być spowodowana podawaniem leku. Nadmieniam że wcześniej córka nie zachowywała się tak. Proszę również o odczytanie opisu z Rezonansu Magnetycznego i co to oznacza dla mojego dziecka. Chciała bym dodać że córcia jako niemowlę miała wirusa Cytomegalii.
Badanie MR wykonano w sekwencjach SE/T1, SE/T1/CM, FLAIR, w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych, TSE/T2 w płaszczyznach czołowych. W rzucie szyszynki ognisko o policyklicznych zarysach, dość dobrze ograniczone, o wym. ok 8*8*5 mm, hiperintensywne w sekwencjacji Flair-może odpowiadać torbieli szyszynki. Poza tymintensywność sygnału istoty szarej i białej prawidłowa. Układ komorowy bez cech przemieszczenia, nieposzerzony.
Proszę o odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Odpowiedź Eksperta:
Neurolog
Przebycie wirusowego zapalenia mózgu na podłożu Cytomegalii w okresie niemowlęcym może spowodować rozwinięcie się u dziecka padaczki z napadami w okresie snu.
Lek Orfiril jest uznawanym za dość uniwersalny preparat przeciwpadaczkowy, mającym zastosowanie również u 5-cio letnich dzieci. Wystąpienie działań ubocznych i niepożądanych podczas farmakoterapii wymaga wykonania oznaczenia stężenia leku we krwi pacjentki. W tym wypadku należy skontrolować poziom kwasu walproinowego ( VPA ) oraz jednocześnie wykonać tzw. próby wątrobowe, morfologię z oceną płytek krwi i ocenić markery koagulologiczne z krwi od chorej w laboratorium. Leczenie Orfirilem wymaga, aby jego poziom we krwi mieścił się w przedziale terapeutycznym, tj. dla VPA: 50-120 mikrogramów/ml, co wymaga m.in. właściwej funkcji wątroby. Zmiana zachowania może być spowodowana także ewentualnym postępem choroby, a nie niezamierzonym działaniem leku. Opisywana w badaniu MR głowy torbiel szyszynki wymaga obejrzenia obrazów z tego badania i kompleksowej oceny przez specjalistę neurochirurga.
Serdecznie
pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir
Graff
specjalista neurolog
Porady Eksperta
Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta