Torbiel - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 27 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Przybysława
Porady Eksperta

Torbiel

Rok temu spadłem ze skały, wynikiem czego doznalem złamania czaszki i pojawił się krwiak. Po zabiegu szybko wróciłem do zdrowia, zaczołem uprawiać sport i pracować fizycznie.Kilka dni temu w pracy zrobiło mi się słabo, dostałem zawrotów głowy i mdłosci.Wciągu dwudziestu minut znalazłem się na pogotowiu, tam czekając na neurologa zasnołem. Gdy się obudziłem moje zawroty glowy i mdłości ustały i wszystko wrócilo do normy.Fakt może to wszystko, to obiaw czystego przesilenia organizmu bo nie ukrywam ostatnio cięzko pracowałem.Po kilku godzinach zobaczył mnie lekarz zbadał dokładnie i kazał mi zrobić TK głowy. Cytuje opis badania;Stan po kraniotomii potylicznej prawostronnej z przywróceniem płatakostnego.Nie ma cech krwawienia wewnątrzczaszkowego.W rzucie szyszynki torbiel 5mm.Poza tym struktury mózgowia bez zmian ogniskowych.Układ komórkowy bez zniekształceń i przemieszczeń.Przymózgowe przeszczenie zachowane, nieco poszerzone w okolicach czołowych. Kości czaszki bez świerzych zmian urazowych.
Mam pytanie co to jest ten torbiel, bo z tego co wiem nie było go w opisie poprzednich badań TK i czy to prawda ze to nic takigo i mozna z tym żyć. Proszę o profesjonalną pomoc i odpowiedż na moje pytanie.
Dziekuje i pozdrawim
Arkadiusz Gunia

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Arkadiuszu,

Półcentymetrowa torbiel szyszynki z pewnością nie wymaga operacji i można z nią normalnie żyć uprawiając przy tym nawet wspinaczkę. O ile nie stwierdzano jej rok temu, a jest teraz widoczna, to wcale nie oznacza, że powstała na wskutek przebytego urazu głowy. Jednak wymaga ona obserwacji w oparciu o coroczne badania MR głowy ( czy się nie będzie powiększać ), ponieważ wtedy mogłaby być konieczna kolejna interwencja neurochirurgiczna. Wskazane byłoby w przypadku ponawiania się dolegliwości, np. takich jak kilka dni temu, przeprowadzenie konsultacji endokrynologicznej. Endokrynolog mógłby ( w razie wystąpienia u Pana nieoczekiwanych zaburzeń ) zlecić badania hormonalne. Szyszynka jest gruczołem dokrewnym, a dotyczące jej torbiele nierzadko są hormonalnie czynne i tą drogą można szczegółowo określić patologię wraz z patofizjologiczną przyczyną choroby.


Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog


www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-26 06:21