Trileptal a poronienia - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 28 września 2022, Imieniny: Marka, Wacława
Porady Eksperta

Trileptal a poronienia

Dobry wieczor,
Moje pytanie jest troche skomplikowane, ale mam nadzeije, ze otrzymam od Pana odpowiedz. Otoz od okolo 4 laz zazywam Trileptal w dawce 300-0-600. Okolo 6 miesiecy temu zaszlam w ciaze, ktora w 9 tygodniu poronilam. Po okolo pol roku po raz kolejny zaszlam w ciaze, ktora niestety rowniez poronilam na poczatku 6 tygodnia. Z ginekologicznego punktu widzenia lekarze twierdza iz wszystko jest ze mna w porzadku. Jedynym lekiem ktory biore jest wlasnie Trileptal. Mam rowniez zwiekszona dawke kwasu foliowego (5mg). Ostatnio kontaktowalam sie z moim neurologiem, ktory twierdzi iz lamotrigina jest lekiem bezpieczniejszym niz trileptal, oraz ze jest to lek jako, ,pierwszy,, ktorym zaleca sie kobietom planujacym ciaze. Moje pytanie brzmi: czy istenija jakies badania, ktore potwierdzily by iz lamotrigina jest lepsza? Troche obawiam sie zmiany leku, gdyz nigdy nie wiadomo jak moj organizm na zmiane zareaguje. Z drugiej strony nie wiem skad u mnie te poronienia i jesli lamotrigina jest rzeczywiscie lepsza dla ciazy, zdecyduje sie na zmiane (decyzje moja neurolog pozostawila mi, a ja niestety nie wiem co zdecydowac.). Z gory dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Kajo,

Trileptal jest skutecznym lekiem przeciwpadaczkowym i ma ugruntowaną przez opinie neuropediatryczne pozycję w leczeniu podczas ciąży. O ile lek ten wykazuje u Pani skuteczność i na przestrzeni co najmniej 2 ostatnich lat zabezpieczał Panią całkowicie przed jakimikolwiek napadami to można przed planowanym poczęciem rozważyć zmniejszenie jego dawki, np. do 2 x 300 mg. Natomiast już w trakcie ciąży nie wolno zmieniać dawkowania, ani rodzaju preparatu przeciwpadaczkowego na inny. Wg najnowszych badań lamotrygina jest istotnie bezpieczniejszym od Trileptalu lekiem, z punktu widzenia ochrony zarodka i płodu. Jednak skuteczność przeciwpadaczkowa tego leku może nie być na tyle wysoka jak Trileptalu w Pani przypadku.
Pomimo zbieżności w czasie leczenia Trileptalem z wystąpieniem 2 poronień, wg mnie nie ma pewności co do embriotoksycznego ujawnienia się efektu działania Trileptalu u Pani. Celowa jest obecnie pogłębiona diagnostyka koagulologiczna dotycząca zwłaszcza specjalistycznych badań płytek krwi. Istnieją bowiem częste przypadki nawrotowych poronień związanych z np. ubogoobjawowymi schorzeniami hematologicznymi. Wdrożenie leczenia lamotryginą w miejsce okskarbamazepiny ( Trileptalu ) wymaga kilku miesięcy wstrzemięźliwości od możliwości poczęcia. Proponuję zatem rozpocząć od konsultacji u hematologa, który moż e zlecić odpowiednie badania krwi przed decyzją o ewentualnej zmianie leku przeciwpadaczkowego.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-09-27 22:17

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-09-27 09:12