Udar krwotoczny mózgu - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira
Porady Eksperta

Udar krwotoczny mózgu

Pytanie dotyczy: wylew, krwiak, udar krwotoczny


Uprzejmie witam,
zwracam się z prośbą o wypowiedź, na temat prawdopodobieństwa u osiemnastoletniego, zdrowego młodzieńca (~miesiąc po urazie głowy), doznać:
"samoistny krwotok podpajęczynówkowy z krwiakiem śródmózgowym okolicy: skroniowej lewej z ostrym krwiakiem podtwardówkowym. Podejrzenie wady naczyniowej OUN*"

* - w kolejnym badaniu: wykluczono.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Łukaszu,

Jak rozumiem osiemnastolatek, który wcześniej nie uskarżał się na żadne dolegliwości, doznał urazu głowy, a w miesiąc po wypadku wykonano mu badanie neuroobrazowe głowy. Abstrahując od rodzaju diagnostyki ( nie podano w oparciu o które z badań wykonanych : TK, angio-TK, MR, angio-MR, angiografia mózgowa - ustalono pierwsze rozpoznanie i w oparciu o które badania wykluczono wadę naczyniową OUN ), często 1-razowe badanie kontrolne nie pozwala wykluczyć wady naczyniowej OUN.
W przytoczonym opisie wyniku pierwszego badania, w 1 miesiąc po urazie głowy, kwestionowałbym imiesłów "samoistny". Powszechnie wiadomo, że stwierdzenie zmian krwotocznych po 2 tygodniach od przebytego urazu głowy lub nawet po 1 miesiącu, przemawia za przewlekłym krwiakiem pourazowym, a nie za udarem krwotocznym. Krwiak ten może obejmować zarówno przestrzeń podtwardówkową, podpajęczynówkową, jak i być zlokalizowanym śródmózgowo. Dylemat polega na tym, że uraz głowy mógł polegać tylko na powierzchownym stłuczeniu głowy bez zmian śródczaszkowych, a jedynie nastąpiła koincydencja w czasie poprzedzenia błahym urazem dokonania się samoistnego krwotoku śródczaszkowego z malformacji naczyniowej, którą mógł być pojedynczy tętniak lub naczyniak. O ile taka malformacja uległa pełnej destrukcji na wskutek samoistnego jej pęknięcia ( wówczas byłby to udar krwotoczny ) - to nie będzie już wykrywalna żadnymi metodami ( status post factum ). Niewątpliwie fakt stwierdzenia tak poważnego krwotoku śródczaszkowego wymaga intensywnego leczenia neurologicznego, o ile nie - neurochirurgicznego ( ewakuacja krwiaka ). Ważne jest u tego pacjenta m.in. systematyczne monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi.


Pozdrawiam serdecznie,


dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog


www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Podyskuyuj o tym przypadku

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24