Udar mózgu 19 lat - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 19 października 2021, Imieniny: Piotra, Ziemowita
Porady Eksperta

Udar mózgu 19 lat

Pytanie dotyczy: udar, mózg, torbiel szyszynki


dobry wieczór.
mam 20 lat w 2012r. miałem niedokrwienny udar lewej półkuli mózgu. pytanie dotyczy badań rezonansu magnetycznego.
mój problem dotyczy notorycznych bólów głowy, nadto od pewnego czasu czuję drętwienie i dreszcze w prawej półkuli mózgu (ustające) mam problemy ze snem.
Badanie rezonansu magnetycznego w dzień udaru wskazało:
W jądrach podstawy lewej półkuli mózgu głównie w czasie tylnej torebki wewnętrznej oraz w lewym hipokampie widoczne są trzy drobne 5-10 mm zmiany ogniskowe o charakterze w sekwencjach dyfuzyjnych świeżego niedokrwienia. prawidłowy obraz MR kory mózgowej, istoty białej i jader podkorowych prawej półkuli mózgu. zmian ogniskowych o patologicznej intensywności sygnału podnamiotowo nie stwierdza się. szerokość układu komorowego prawidłowa. Cech przemieszczenia i i ucisku komór nie stwierdza się. prawidłowy obraz MR struktur pnia mózgu. Torbiel szyszynki o średnicy 13 mm w płaszczyźnie poprzecznej. Przestrzenie podpajęczynówkowe na sklepistościach obu półkul mózgu prawidłowej szerokości. zgrubienie błony śluzowej lewej zatoki szczękowej. Przerost tkanki migdałka gardłowego 26X14 mm.
Nadmienię iż jestem studentem i boje się iż te zmiany w hipokampie mają wpływ na pamięć, ponadto niepokoi mnie owa torbiel, zgrubienie błony i przerost tkanki migdałka. Czy należy taka torbiel zoperować?

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. SB,

Wykazany u Pana udar niedokrwienny, w tak młodym wieku, wskazuje na celowość poszukiwania innych niż typowe ( jak np. miażdżyca u osób starszych ) przyczyn tego wieloogniskowego zawału mózgu. O ile nie stosuje Pan używek, to należałoby w diagnostyce przebytego udaru poddać się szczegółowej kontroli koagulologicznej ( np. pod nadzorem hematologa ). U tak młodych jak Pan osób, wykluczywszy udział substancji toksycznych - zewnątrzpochodnych, najczęstszą przyczyną udaru niedokrwiennego ( zawału mózgu ) są zaburzenia krzepliwości, niekiedy na tle uwarunkowań genetycznych. Wykrycie tego typu zaburzeń może warunkować skuteczną profilaktykę kolejnych udarów. Istotnie, uszkodzenie w obrębie hipokampa ma negatywny wpływ na pamięć, aczkolwiek istnieją potencjalne możliwości regeneracji neuronów w jego strukturze i możliwość uczenia się nie koniecznie będzie trwale zaburzona.
Torbiel szyszynki o wspomnianym charakterze wymaga kontroli MR co ok. 2 lata i z reguły nie wymaga interwencji neurochirurgicznej. Przerost migdałka gardłowego i stan zapalny zatoki szczękowej skłania do przeprowadzenia konsultacji laryngologicznej. Fakt przebycia udaru, obecne bóle głowy i towarzyszące dodatkowo inne negatywne odczucia w głowie wymagają systematycznego nadzoru u specjalisty neurologa.
Najpowszechniejszymi czynnikami ryzyka ponowienia się udaru są : palenie tytoniu, otyłość, zaburzenia gospodarki cukrowo-tłuszczowej w organizmie, brak aktywności fizycznej, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia wskaźników krzepnięcia krwi ( parametrów koagulologicznych ).

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

apteczka domowa

macie swoje hity które polecacie do domowej apteczki? Szczeólnie z myślą o...

majaka | 2021-10-19 11:09

RATUNKU POMOCY = 516 809 201

[B][U][COLOR="Olive"]MALUTA MILCZY ZE ZŁYMI LEKAMI I LEKCEWAŻENIEM PROCEDUR I...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2021-10-19 08:26