Udar mózgu niedokrwienny u młodej osoby - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Udar mózgu niedokrwienny u młodej osoby

Dzień dobry,
Proszę o poradę medyczną.Jestem osobą młodą ( kobieta 27 lat, niepaląca,nie nadużywająca alkoholu,szczupła), dwa miesiące temu przydarzyło mi się cos dziwnego.Poczułam się słabo a przed oczami pojawiło mi się bardzo ostre, oślepiajace światło. Po chwili przestałam widzieć na prawe oko i poczułam skurcz mięśni twarzy tylko po prawej stronie.Ciężko jest mi opisać dokładnie jakie to uczucie, ponieważ nigdy wcześniej czegoś podobnego nie doświadczyłam, więc nie mam porównania. Widzenie na prawe oko powróciło po 2 minutach, ale niekompletnie.Mogłam zobaczyć tylko zarys przedmiotów po prawej stronie, "zamazany obraz" utrzymywał się przez dobre kilka godzin.Ostrość widzenia powróciła samoistnie, ale odczuwałam ból w oczodole oka prawego przez nastepny dzień i bardzo silny ból głowy przez następne kilka tygodni.Do tego dołaczyło dziwne osłabienie organizmu(zaraz po przebudzeniu czułam się tak zmęczona jakbym wcale nie przespała nocy,jakakolwiek czynność sprawiała mi trudność i powodowała niesamowity wysiłek), omdlenia bez ostrzeżenia ze strony organizmu.
Dodam, że stosowałam leki antykoncepcyjne i jestem osobą z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.Mieszkam teraz poza granicami kraju.Konsultowałam się ze specjalistą, który zalecił mi leki przeciwzakrzepowe(clopidogrel), lecz nie postawił jednoznacznej diagnozy.Proszę o pomoc i poradę. Cała ta sytuacja jest dla mnie przytłaczająca i obawiam się, że może się powtórzyć.Zastanawiam się czy powinnam prowadzić samochód czy też zrezygnować z jazdy na jakiś czas.Problemem stało się też nadmierne wypadanie włosów,uległy one dwukrotnemu przerzedzeniu.Czy jest to skutek brania leków przeciwzakrzepowych?
Z góry dziękuje za poświęcony mi czas i odpowiedź.Pozdrawiam.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Kamilo,

Opisany stan chorobowy wymaga weryfikacji neuroradiologicznej. Najbardziej celowe byłoby wykonanie badania MR głowy wraz z opcją angio-MR.
O ile wykluczone zostaną tym badaniem zmiany demielinizacyjne i obecność malformacji naczyniowej, to najbardziej prawdopodobne będzie podejrzewane schorzenie niedokrwienne. Niekoniecznie dokonany udar. Wypadanie włosów nie jest opisywane jako objaw uboczny działania Clopidogrelu, który nie jest lekiem przeciwzakrzepowym, a jedynie antyagregacyjnym. Sądzę, że zanim ukończy Pani diagnostykę to warto go stosować. Łysienie może być skutkiem zatrucia, niekoniecznie jatrogennego. Niezrozumiały jest dla mnie stan jaki chciała Pani opisać używajac określenia omdlenie i zakładam, że nie chodziło Pani o całkowite utraty przytomności. Pocieszający jest fakt, że pisze Pani w czasie przeszłym o stosowaniu środków antykoncepcyjnych, których stosowanie stanowi jeden z podstawowych modyfikowalnych czynników ryzyka udaru niedokrwiennego. Ośmieliłbym się stwierdzić, że można zaryzykować dalsze prowadzenie samochodu ze zwiększoną ostrożnością.
Wskazana jest wizyta u neurologa.

Serdecznie pozdrawiam,

dr n.med. Sławomir Graff
specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27