Udar mózgu u młodej osoby
Witam Panie Doktorze. Moja siostra ( 27 l.) parę dni temu dowiedziała się,że najprawdopodobniej po porodzie (dwa lata temu urodziła) przeszła udar mózgu. Już na początku ciąży zaczęły się bóle z tyłu głowy. Jednak jakiś czas temu zaczęły być nie do zniesienia,do tego doszły silne bóle nóg. Przeszła rezonans magnetyczny i wyniki wykazały jamkę po udarową,oraz punkty niedokrwienne i nie dotlenienia. Na dzień dzisiejszy cierpi na silne bóle głowy,zwłaszcza w tylnej części i na czubku głowy. Czasem poczuje silne kłucie w głowie,za chwile w ręce, w ramieniu dokładniej rzecz ujmując,potem w udzie i czasem boli ją stopa. Są takie miejscowe kłucia. Czy są to objawy jakiejś poważniejszej choroby,czy może normalne zjawiska ,bo zaczynam się martwić czy to nie objawy stwardnienia rozsianego.Siostra ma teraz brać leki o nazwie Acard by udar się nie powtórzył. Bardzo Pana proszę o dokładną odp i z góry serdecznie dziękuje.
Odpowiedź Eksperta:
Neurolog
Sz.P. Pieniak,
Siostra nie wykazuje objawów stwardnienia rozsianego, dla którego opisywane bóle nie są w żadnym razie cechami typowymi. Obraz rezonansu magnetycznego, który potwierdzałby obecność stwardnienia rozsianego (w przypadku stwierdzenia tzw. ognisk demielinizacji spełniających kryteria McDonalda) opisany przez radiologa przeczy temu rozpoznaniu.
Udar mózgu u osoby tak młodej jak siostra świadczy o jego nietypowości i możliwych uwarunkowaniach genetycznych, np. związanych z trombofilią. Są to zaburzenia koagulologiczne ( dotyczące krzepliwości krwi ), które należą do kręgu zainteresowań lekarzy specjalistów hematologii. Opisywane dolegliwości siostry mogą sugerować przebycie nawet tzw. udaru żylnego, na który wskazywać mogą pojawiające się w innym czasie zmiany mikrozatorowe i zakrzepy, możliwe do weryfikacji badaniami ultrasonograficznymi naczyń.
UWAGA: Wspomniane zaburzenia związane z nadkrzepliwością krwi częściej niż z powodu obciążeń genetycznych wynikają z powszechnych powikłań po stosowaniu środków antykoncepcyjnych, których używania siostrze odradzałbym, jako lekarz doktoryzujący się na przypadkach udarów niedokrwiennych i badający sekcyjnie ich mózgi po śmierci.
Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir Graff
specjalista neurolog
Porady Eksperta
Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta