Uderzenia gorąca w głowie, nieprzyjemne zapachy w głowie, pulsacyjny ból, gorąca głowa - Clonazepamum, Preductal, Preductal MR, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 27 lipca 2024, Imieniny: Ady, Innocentego
Porady Eksperta

Uderzenia gorąca w głowie, nieprzyjemne zapachy w głowie, pulsacyjny ból, gorąca głowa

Pytanie dotyczy: uderzenia gorąca Clonazepamum, Preductal, Preductal MR


Panie Doktorze, byłabym Panu bardzo wdzięczna za naprowadzenie co mamie dolega, co powinna zrobić, jakie powinno być leczenie itp

Urodzona 1955 r
Stwierdzona od lat choroba wieńcowa, bierze leki: TULIP, Preductal MR
W 2005 r była w szpitalu, miała podejrzenie udaru (latem, problemy z wypowiedzeniem słowa, utrata pamięci (uciekały jej słowa), nieczysta mowa), raz miała stan przedzawałowy.
Mama jest mało odporna psychicznie.

Od ok. 2 lat mama odczuwa uderzenia gorąca do głowy (czuje że ma gorącą głowę w środku po lewej stronie, czuje nieprzyjemny zapach w głowie). Czasami czuje że twarz ma jakby obcą (jakby uczucie odrętwienia, jakby to nie było jej ciało), czasami czuje swędzenie na szyi aż do dekoltu. Czasami ma przekrwione oczy (no i wówczas te uderzenia gorąca w głowie temu towarzyszą). Bardzo często (niemalże przez cały czas) ma niespokojne nogi od kolan do stóp, najgorsza jest noc, bo wówczas przez to nie może spać, masowanie/rozcieranie nóg nic nie pomaga.
Ginekologicznie przebadana - jest wszystko w porządku. Ostatnią miesiączkę miała ok. 10 lat temu. Konsultacja ginekologiczna u 2 specjalistów - wykluczyli objawy uderzenia gorąca związane z tą specjalizacją, mówią że to neurologiczne.

23.02.2012 mama wieczorem trafiła do szpitala: zawroty głowy i bóle głowy (bardziej pulsacyjne), uczucie ognia w głowie, pocenia głowy w ciągu dnia, zaczerwienione oczy (oczy takie miała od ok. tygodnia raz bardziej przekrwione, raz prawie normalne). Wieczorem mama położyła się spać i wirował jej cały świat, jakby była pijana, jak wstała to się zataczała od ściany do ściany. Pojechałam z nią do szpitala ok. 22:30, zrobiono jej badanie krwi i TK głowy. Ok. 2 nad ranem objawy ustępowały więc nie dano jej żadnych leków, kazano iść do neurologa swojego i puszczono do domu.
Przez kolejne 3 dni mama w domu czuła się trochę lepiej ale nadal jest słabsza, nie nadaje się do pracy (2 dni wzięla L4), co jakiś czas ma uderzenia do głowy ale mniejszej siły.

Z obserwacji zauważyłam, że mama ma nasilone objawy jak się denerwuje albo za ciężko/ szybko/ intensywnie pracuje (niestety pracować musi bo brakuje jej 3 lata do emerytury a nie ma jak przejść na rente, chociaż bardzo by chciała).
Mama ma dosyć ciężką pracę, pracuje jako pomoc przy dzieciach w przedszkolu i biegiem wykonuje niemalże wszystkie czynności.
Jakieś 2 tyg przed pojawieniem się w szpitalu 23.02.2012 mama miała stres w pracy, nieprzyjemna sytuacja z tym związana trwa do dnia dzisiejszego. Przez te 2 tyg co jakis czas (co 2-3 dzień) miała czerwone/przekrwione oczy, bolały ją oczy, uderzenia gorąca do głowy itp.

Mama przez ok. 20 lat miała neurologa prowadzącego, który leczył ją tylko lekami przeciwbólowymi, nie zlecał badań itp. aż pewnego dnia odmówił dalszego prowadzenia. Wówczas znaleźliśmy innego neurologa, który od razu zlecił badania (dzięki temu mama ma porobione poniższe badania), niestety jest utrudniony do niego dostęp, na wizyty trzeba czekac min 6 mies. Przez to sprawa z mamą ciągnie się bardzo długo i nie ma pomocy/ diagnozy, która jak dla mnie jest niezbędna jak najszybciej.


08.05.2008 TK głowy
w strukturach mózgowia zmian ogniskowych nie uwidoczniono. Układ komorowy symetryczny, prawidłowej szerokości, bez przemieszczeń. Rezerwa płynowa przymózgowa poszerzona nad płatami czołowymi i móżdżkiem. Nie podano środka kontrastującego.

22.02.2011
ruchomość kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego zachowana, bez nieprawidłowych przemieszczeń trzonów w odcinku lędźwiowym. W odgięciu tyłozymki kręgów C4 i C5 o ok 3 mm, redukujące się w zgięciu. Obraz RTG obu stawów biodrowych bez widocznych zmian chorobowych.

31.08.2010 MR kręgosłupa lędźwiowego
cechy dehydratacji krążków między L2 a S1.
Wielopoziomowe, choć w większości umiarkowane, dyskopatie w odcinku lędźwiowym (poza L1/ L2), bez wyraźnej wypukliny dominującej - największe wypukliny obecne są na poziomach:
- L3/L4, L4/L5 - tylne, szerokopodstawne wypukliny, modelujące worek oponowy i nieco wpuklające się obustronnie do otworów międzykręgowych
- L5/S1 - tylna wypuklina
towarzyszące pęknięcia pierścieni włóknistych krążków L3/L4 i L5/S1
niewielkie zmiany zwyrodnieniowe (typu Modic II) na poziomie L5/S1
obustronne torbiele oponowe na poziomie S2/S3 (do ok. 23 mm - większy torbiel po stronie prawej)
stożek rdzenia bez zmian

31.08.2010 MR kręgosłupa szyjnego
krążki międzykręgowe C2/C3, C3/C4, C4/C5 prawidłowej wysokości, bez cech dehydratacji i istotnych wypuklin.
Nieco ku tyłowi uwypukla się krążek C5/C6.
Niewielka tylna wypuklina krążka C6/C7, nieco modelująca worek oponowy.
Kanał kręgowy nie jest istotnie zwężony - rezerwa płynowa wokół rdzenia zachowana.
Rdzeń kręgowy o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych.

19.10.2011 EEG głowy
czynność podstawowa EEG zdominowana rytmem beta 14-17Hz o wrzecioniwatym kształcie i amplitudzie do 31 uV. W odprowadzeniach ciemieniowo-potylicznych okresowo rejestruje sie krótkie serie rytmu alfa 10 Hz o amplitudzie do 30 uV. Rz niezaznaczona. Na tym tle w lewej okolicy przednio-środkowoskroniowej rejestruje się pojedyncze i po kilka fale 4-6 Hz z powtrącanymi sporadycznie falami ostrymi o amplitudzie wyższej od amplitudy czynności podstawowej. Hw i Fs nie aktywują EEG.
orzeczenie: zapis nieprawidłowy. Zmiany w lewej okolicy przednio-środkowoskroniowej.

23.02.2012 TK głowy
niewielkie zaniki korowe mózgu i móżdżku. Mózgowie ortaz struktury tylnego dołu czaszki bez zmian ogniskowych. Układ komotowy symetryczny, nieprzemieszczcony, nieposzerzony. Rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana. Zbiorniki płynowe prawidłowe. Cech świeżego krwawienia wewnątrzczaszkowego nie stwierdza się. W celu wykluczenia zmian rozrostowych wskazane TK dwufazowe.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. B.,

Stan zdrowia Pani matki przemawia za współistnieniem u niej kilku chorób. Wysoce prawdopodobne jest u niej nadciśnienie tętnicze z okresowymi zwyżkami ciśnienia krwi. Przemawiają za tym m.in. napadowe zaczerwienienie spojówek, uczucie gorąca w głowie i zawroty głowy. Skłonny byłbym, wobec m.in. odczuwanych przez nią dziwnych zapachów, przebytego neurologicznego incydentu naczyniowego w 2005 r. i zmian w EEG - rozpoznać postać późnej padaczki. Cierpi ona także na tzw. zesp. niespokojnych nóg ( zespół Ekboma ). Obraz TK głowy wskazuje na zaniki tkanki mózgu. W przyszłości, w przypadku ich pogłębiania się może doprowadzić ten stan do otępienia typu alzheimerowskiego. W kręgosłupie szyjnym obecny jest kręgozmyk tylny C4C5 oraz 2-poziomowa dyskopatia C5-C7, a w odcinku lędźwiowym kręgosłupa stwierdza się wielopoziomową dyskopatię i torbiele Barlova korzeni krzyżowych S2S3.
Wobec takiego stanu zdrowia jaki zawiera Pani opis i wyniki badań dodatkowych, Pani matka wymaga pilnej wizyty u neurologa, którą trzeba natychmiast przyspieszyć. Warte jest rozważenie stosowania u niej preparatu benzodwuazepiny. Proponowałbym, o ile Pani matka nie jest bardzo tęga, zastosowanie 3 x 0.5 mg Clonazepamum z kilku przyczyn klinicznych, mimo groźby braku możliwości odstawienia tego preparatu przez wiele lat leczenia. Celowa jest też szybka wizyta u internisty, aby m.in. potwierdzić ewentualane nadciśnienie tętnicze i wdrożyć włąściwe leczenie. Stan kręgosłupa wskazuje na celowość stosowania systematycznie ciągłej rehabilitacji. Obecnie nie jest jeszcze za późno na leczenie, ale należy pilnie przeprowadzić wspomniane konsultacje i jak najszybciej zacząć leczenie. Stosowany Preductal MR i Tulip są wskazane, ale niewystarczające, aby opanować u Pani matki wszystkie jej schorzenia.


Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta



W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2024

Content