Uporczywy ból w łydce
Pytanie dotyczy: ból łydki
Witam,
od ponad roku dręczy mnie ból w łydce, czuję go pod mięśniem łydki - z początku (rok temu) był to ból trudny do zlokalizowania - czułem go w różnych miejscach - od jakiegoś czasu czuję go głęboko pod mięśniem łydki. Jest to ból podobny do tego po ćwiczeniach na siłowni, ale umiejscowiony i niezmienny.
Byłem z tym u lekarza, miałem abadanie USG, które wykluczyło zakrzepnicę. Dowiedziałem się, że mam się nie przejmować bo to pewnie ucisk na jakiś żylak w środku nogi i mam stosować maść ketonal.
Prowadzę siedzący tryb życia - wiele godzin przed komputerem. Mam nadwagę i ciśnienie podwyższone ale stabilne - zazwyczaj nie przekracza 142/79, ale zazwyczaj jest to 135/75.
184 cm wzrostu.
Na łydce raczej nie widać żylaków - drobne tylko ok 1 cm w dwóch miejscach "pajączki", lekarka ich nie zauważyła.
ból czuję głównie wieczorami i w nocy. Ale czasem też za dnia.
Maść ketonal nie działa. Ale wystarczy jedna tabletka mocniejszego ibupromu, żebym miał spokój na pół dnia. Nie chcę się truć ibupromem praktycznie codziennie.
Czasem gdy ból jest silny, mam wrażenie, że promieniuje do pośladka, czuję go delikatnie w udzie i prawym pośladku.
Przez jakiś czas (parę miesięcy) odczuwałem efekt niewydolności żył - tzn, czułem spuchnięte nogi po dłuższym siedzeniu, albo rano przy wstawaniu. Efekt był minimalny.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Maciej
Odpowiedź Eksperta:
chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna
Panie Macieju,
szkoda, że nie wspomina Pan jak ten ból zachowuje się podczas szybkiego chodu, czy się nasila i po przejściu jakiej odległości. Odpowiedź na to pytanie może być ważniejsza niż wynik badania USG.
Pełne rozpoznanie można postawić dopiero po zebraniu wywiadu i dokładnym badaniu fizykalnym. W razie wątpliwości może okazać się konieczne wykonanie zdjęcia rtg dolnego odcinka kręgosłupa. Najpierw jednak proszę spróbować często chodzić dosyć szybkim krokiem na przestrzeni 2-3 kilometrów lub ćwiczyć systematycznie na rowerze stacjonarnym z niewielkim obciążeniem, stopniowo wydłużając czas ćwiczeń od 3 do 15 minut i obserwować jak ten ból się zachowuje. Nie wykluczone, że realizacja tych zaleceń może przynieść poprawę. Jeśli to nie nastąpi, warto pomyśleć o dobrym masażu lub konieczna będzie wizyta u lekarza, najlepiej specjalisty rehabilitacji.
Pozdrawiam
Eustachiusz Gadula
Porady Eksperta
Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta