Uraz głowy po upadku na beton - Augmentin, Paracetamol, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Uraz głowy po upadku na beton

Pytanie dotyczy: Augmentin, Paracetamol


Witam Panie Doktorze,
mój mąż miał miesiąc temu wypadek,został uderzony w twarz i przewrócił się na beton,stracił na chwilę przytomność(ok.3min.)po czym zaczął wymiotować i leciała mu krew z tyłu głowy.Zabrała go karetka do Izraela(bylismy na wycieczce),po1,5 dnia wypisali go,zrobili 2tomografy i rezonans,pow.ze ma lekkie pęknięcie czaszki i złamaną kostkę w uchu,napisali nawet,że może wracać samolotem do Polski (3dnia od wypadku mielismy samolot, lekarze napisali,ze może lecieć samolotem),po powrocie do Polski,mąz zle zaczął się czuć,miał silne zawroty głowy nawet jak leżał w łożku.Pojechaliśmy do szpitala.Leżał tam 2 tygodnie.Wynik tomografi po przyjęciu do szpitala:
niewielkie korowo-podkorowe obszary stłuczenia u podstawy płatów czołowych, struktury wewnątrzczaszkowe bez zmian ogniskowych, układ komorowy w normie bez cech krawawienia śródczaszkowego, złamanie piramidy i wyrostka sutkowatego prawej kości skroniowej, krew w komorach piramidy, niewielka ilość powietrza w prawej zatoce esowatej oraz poprzecznej.
Mąz w szpitalu dostawał Augmentin i leki przeciwbólowe. Miał zawroty głowy, nie słyszał na prawe ucho, tracił równowagę.
Po 2tyg. w szpitalu na tomografi kontrolnej lekarze napisali:
nie uwidocznione ogniska u podstawy, nie stwierdza się gazów w zatoce esowatej po prawej stronie, układ komorowy w normie.
Mąz miał też badanie kręgosłupa, kręgi szyjne bez zmian, miał badanie laryngologa,który
powiedział,że nie został uszkodzony błędnik, nerw i ślimak.
Minął już miesiąc i mąz w dalszym ciągu jest słaby,ciągle by spal, ma zawroty głowy, ale bardziej
go martwią takie kujące bóle głowy w różnych jej częściach (z prawej i lewej strony od rozcięcia głowym, rozcięta głowę miał z tyłu na samymy środku) i tak jakby przechodziły przez całą głowę,co one mogą oznaczać???
czy powinien jechać do szpitala z tym bólem?
odnośnie ucha to słyszy jakieś dźwieki,ale raczej takie piski, które go drażnia, naszet szum wody z prysznica go drażni. Po wyjściu ze szpitala mąż brał Paracetamol 2 opakowania,już skończył go brać.
Ale teraz znów zaczął bo go ta głowa kuje. Dodam, że mąz jest bardzo nerwowym człowiekiem, nigdy wczesniej na nic nie chorował.
Jak długo mogą się utrzymywać te bóle, co powinniśmy zrobić?czy to coś niepokojącego?czy normalne po takich urazach?wizytę u laryngologa mamy dopiero za 3 tyg.a może wcześniej powinien go jakiś lekarz zobaczyć czy coś sie nie dzieje w głowie, jak czuje te ukucia?
jak często można robić tomografię?czy jest ona szkodliwa?
Bardzo proszę o odpowiedź.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Kasiu ,

Uraz głowy męża był bardzo poważny i stanowił zagrożenie życia. Oprócz złamania kości czaszki miało miejsce stłuczenie mózgu w obrębie ośrodków decydujących o funkcjonowaniu osobowości i uczuć wyższych oraz odma śródczaszkowa. Poważne zmiany dotyczą ucha wewnętrznego. Podważałbym wstępną opinię laryngologiczną co do integralności ślimaka, błędnika i VIII nerwu czaszkowego. Należałoby przyspieszyć kontrolę otolaryngologiczną.
Paracetamol można stosować przy tego rodzaju bólach głowy do 4 x dz. 1 tabl. do kilkunastu dni, kiedy należałoby wykonać kontrolne badanie morfologii krwi z próbami wątrobowymi. Celowe jest kontrolne wykonanie badania MR głowy przed sprawdzeniem u otolaryngologa, gdyż umożliwi to określenie pourazowych zmian makroskopowych w obrębie prawego ucha wewnętrznego. Można by nawet postarać się o celowane badanie MR głowy ze szczegółową oceną piramidy prawej kości skroniowej. Gdyby był problem z wykonaniem tak uprofilowanego badania, to warto przynajmniej dostarczyć otolaryngologowi ( specjaliście od chirurgii podstawy czaszki - jest taki ekspert w niniejszej domenie poradniczej ) - zdjęcia RTG czaszki metodą Stenversa ( uszkodzonej strony prawej ). Badania TK często powtarzane napromieniowują dużą dawką promieni X.
Dolegliwości męża są typowe po tak ciężkich urazach i mogą się utrzymywać miesiącami, mimo że zagrożenie życia już znacznie zmalało. Obecne promieniujące bóle głowy mogą być powikłaniem odmy z przedostaniem się powietrza do zatok żylnych podstawy czaszki.
Poza ogólnodostępnym Paracetamolem działającym jedynie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo proponowałbym używanie dostępnego także bez recepty, a łagodzącego zawroty i zaburzenia pourazowe preparatu EGb 761 ( wyciąg z miłorzębu dwuklapowego ). Innym celowym lekiem w przypadku stanu małżonka byłby godny zastosowania, lecz dostępny na receptę preparat nootropowy Piracetamu w dawce minimum 2.4 g/ dobę przed południem.
Przy istnieniu tych oczywistych zmian organicznych u męża istnieje dodatkowo wskazanie do troskliwego nadzoru psychoterapeutycznego, aby uniknąć rozwinięcia się tzw. cerebrastenii pourazowej o znamionach uporczywej nerwicy w przyszłości. Obecnie nie jest jeszcze za późno na wszelkie wskazane i celowe interwencje z nadzieją na pełne wyzdrowienie męża.


Serdecznie pozdrawiam,


dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog


www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27