Uszkodzenie kręgosłupa lędźwiowego - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 1 października 2022, Imieniny: Danuty, Remigiusza
Porady Eksperta

Uszkodzenie kręgosłupa lędźwiowego

Pytanie dotyczy: przekrój poprzeczny, kręgosłup lędźwiowy, obraz MR


Witam Serdecznie. Uprzejmie proszę o pomoc w wyjaśnieniu pewnej kwestii. Ostatnio miałem robione badanie diagnostyczne MR kręgosłupa lędźwiowego wykonane w sekwencjach SE,FR FSE, obrazy T1, T2 zależne, przekroje poprzeczne, strzałkowe.
W wyniku badania znajduję : "W badaniu MR krążek międzykręgowy L5 - S1 o obniżonej wysokości i z obecnością pośrodkowo -dwubocznej przepukliny, uciskającej worek oponowy oraz korzenie nerwów rdzeniowych, jak również zwężającej światło obu otworów międzykręgowych. Zarys blaszek granicznych na tym poziomie jest nierówny z obecnością kostnych nadżerek oraz w przyległych, przykrążkowych częściach trzonów, pasmowatych stref zwyrodnienia tłuszczowego.Na tym poziomie na przednich krawędziach trzonów, widoczne są duże, zwyrodnienia osteofity tworzące most kostny. Krążek międzykręgowy L4-L5 o obniżonej wysokości i z obecnością ośrodkowo - dwubocznej, ale mniejszej przepukliny, uciskającej worek oponowy."
I tutaj moje pytanie: Czy w oparciu o tą opinię mogę wykonywać pracę fizyczną (jeżeli nie to jakie mogą być konsekwencje wykonywania pracy fizycznej)?
Bardzo proszę o odpowiedź. Z wyrazami szacunku-Zbigniew T.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Zbigniewie,
Podany opis obrazu badania MR kręgosłupa lędźwiowego świadczy o znacznym, przewlekłym uszkodzeniu jego dolnej części. Jest to stan wynikły zapewne z długotrwałego przeciążania kręgosłupa nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Anatomia obrazująca tak poważną 2-poziomową dyskopatię przemawia za zaawansowanym stopniem zwyrodnienia ( na wskutek zużycia mechanicznego kręgosłupa lędźwiowego ) nieadekwatnym do Pańskiego średniego wieku. Aby nie doszło do powikłań, które mogłyby grozić nawet inwalidztwem w zakresie dolnej części ciała, dopuszczalność pracy fizycznej jest ograniczona, lecz nie bezwzględnie przeciwwskazana. Zalecany jest umiarkowany, systematyczny lekki wysiłek i ruch, np.: pływanie, gimnastyka rekreacyjna wg instruktażu rehabilitanta. Należy unikać pracy wymagającej dźwigania, schylania się i skrętów tułowia. Niekorzystna jest też długotrwała konieczność nie przerywanej pracy w pozycji siedzącej, np. jako kierowca lub urzędnik, który nie może w dowolnej chwili wstać, wyprostować się, przejść, a nawet - w razie istnienia bólu w lędźwiach, na chwilę się położyć.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n. med. Sławomir Graff
specjalista neurolog

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-10-01 11:50

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-10-01 10:18