Uszkodzenie kręgosłupa lędźwiowego - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira
Porady Eksperta

Uszkodzenie kręgosłupa lędźwiowego

Pytanie dotyczy: przekrój poprzeczny, kręgosłup lędźwiowy, obraz MR


Witam Serdecznie. Uprzejmie proszę o pomoc w wyjaśnieniu pewnej kwestii. Ostatnio miałem robione badanie diagnostyczne MR kręgosłupa lędźwiowego wykonane w sekwencjach SE,FR FSE, obrazy T1, T2 zależne, przekroje poprzeczne, strzałkowe.
W wyniku badania znajduję : "W badaniu MR krążek międzykręgowy L5 - S1 o obniżonej wysokości i z obecnością pośrodkowo -dwubocznej przepukliny, uciskającej worek oponowy oraz korzenie nerwów rdzeniowych, jak również zwężającej światło obu otworów międzykręgowych. Zarys blaszek granicznych na tym poziomie jest nierówny z obecnością kostnych nadżerek oraz w przyległych, przykrążkowych częściach trzonów, pasmowatych stref zwyrodnienia tłuszczowego.Na tym poziomie na przednich krawędziach trzonów, widoczne są duże, zwyrodnienia osteofity tworzące most kostny. Krążek międzykręgowy L4-L5 o obniżonej wysokości i z obecnością ośrodkowo - dwubocznej, ale mniejszej przepukliny, uciskającej worek oponowy."
I tutaj moje pytanie: Czy w oparciu o tą opinię mogę wykonywać pracę fizyczną (jeżeli nie to jakie mogą być konsekwencje wykonywania pracy fizycznej)?
Bardzo proszę o odpowiedź. Z wyrazami szacunku-Zbigniew T.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Zbigniewie,
Podany opis obrazu badania MR kręgosłupa lędźwiowego świadczy o znacznym, przewlekłym uszkodzeniu jego dolnej części. Jest to stan wynikły zapewne z długotrwałego przeciążania kręgosłupa nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Anatomia obrazująca tak poważną 2-poziomową dyskopatię przemawia za zaawansowanym stopniem zwyrodnienia ( na wskutek zużycia mechanicznego kręgosłupa lędźwiowego ) nieadekwatnym do Pańskiego średniego wieku. Aby nie doszło do powikłań, które mogłyby grozić nawet inwalidztwem w zakresie dolnej części ciała, dopuszczalność pracy fizycznej jest ograniczona, lecz nie bezwzględnie przeciwwskazana. Zalecany jest umiarkowany, systematyczny lekki wysiłek i ruch, np.: pływanie, gimnastyka rekreacyjna wg instruktażu rehabilitanta. Należy unikać pracy wymagającej dźwigania, schylania się i skrętów tułowia. Niekorzystna jest też długotrwała konieczność nie przerywanej pracy w pozycji siedzącej, np. jako kierowca lub urzędnik, który nie może w dowolnej chwili wstać, wyprostować się, przejść, a nawet - w razie istnienia bólu w lędźwiach, na chwilę się położyć.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n. med. Sławomir Graff
specjalista neurolog

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24