Uszkodzona łąkotka - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Piątek, 22 września 2023, Imieniny: Tomasza, Maurycego
Porady Eksperta

Uszkodzona łąkotka

Pytanie dotyczy: więzadło krzyżowe, więzadła poboczne, więzadło właściwe rzepki, rozcięgno mięśnia czworogłowego uda


Dzień dobry
Zacznę od tego że miesiąc temu na urlopie uszkodziłam sobie prawe kolano. W badaniu MR wyszło że:
Więzadło krzyżowe przednie nieco pogrubiałe, z cechami rozwarstwienia i niejednorodnym sygnale RF w obrazach T2-zaleznych-cechy częściowego uszkodzenia(naciągnięcia). W sąsiedztwie zaznaczona obecność obszarów płynowych. Więzadło krzyżowe tylne, więzadła poboczne, więzadło właściwe rzepki i rozcięgno mięśnia czworogłowego uda prawidłowe w obrazie MR. Objaw PCL ujemny. W zakresie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej pasmowaty obszar wzmożonego w obrazach T1- i T2- zależnych sygnału - uszkodzenia II stopnia. Łąkotka boczna bez cech uszkodzenia. Chrząstki stawowe prawidłowej grubości, jednorodnego sygnału. o gładkich zarysach zewnętrznych.W zakresie kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej podchrzęstnej obszar obrzęku ("urazu beleczkowego"), poza tym części kostne stawu kolanowego i tkanki miękkie okołostawowe bez zmian o znaczeniu patologicznym.


Kompletnie tego nie rozumiem, a problem polega na tym że jeden ortopeda zalecił mi natychmiastową artroskopię, po której mam brac zastrzyki z kwasu hialuronowego za ponoć 1200zł, natomiast inny ortopeda zalecił mi zabiegi krioterapii i laseroterapii, a artroskopia w ostateczności.
Jestem między młotem a kowadłem.... każdy mówi co innego a ja biję się z myslami zabiegi czy operacja???

Bardzo proszę o pomoc co powinnam zrobic??
Dodam że kolano cały czas mnie boli, nie mogę wyprostować ani zgiąć nogi - tylko częściowo :( do tego noga w kolanie nie jest stabilna - kolano mi ucieka i obawiam się żeby nie zrobić sobie większej krzywdy podczas chodzenia:(

Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Elżbieta 30 lat

Odpowiedź Eksperta:

lek. med. Eustachiusz Gadula

chirurgia ogólna, rehabilitacja, medycyna naturalna

Pani Elżbieto, jak sama Pani widzi MR nie zawsze rozstrzyga wątpliwości diagnostyczne. Ma Pani rację, że przytoczony opis jest mocno zawiły i bez jednoznacznych wniosków. Wątpliwości powinna w dużej mierze rozstrzygnąć konsultacja ortopedyczna. Wskazań do artroskopii raczej nie widzę, a tym bardziej wskazań do podawania kwasu hialuronowego. Szkoda, że konsultujący ortopedzi nie poinformowali Pani czy występuje blok kolana (zgięciowy lub wyprostny), który jest częstym objawem uszkodzenia łękotki. Nie podoba mi się, że sprawa trwa już miesiąc a nie widać istotnej poprawy. Ani słowem Pani nie wspomina jak leczono Panią dotychczas i czy po tym leczeniu doszło do zmniejszenia ilości płynu w kolanie i jaki to jest płyn? Czasem może to być krew i wtedy krwiak powinno się opróżnić za pomocą punkcji. Nie wspomina Pani także o zaleceniach – czy pozwolono Pani chodzić a jeśli tak, to na jaką odległość?

Po wykluczeniu krwiaka proponuję na okres 7-10 dni unieruchomienie stawu kolanowego na szynie i wybitne ograniczenie chodzenia oraz delikatne ćwiczenia izometryczne w unieruchomieniu (napinanie i rozluźnianie mięśni). W tym czasie jest wskazana zarówno krioterapia jak i laseroterapia. Jeśli takie postępowanie nie spowoduje istotnej poprawy, skuteczną metodą dalszego leczenia może być ostrożna rehabilitacja ruchowa według programu opracowanego przez ortopedę lub lekarza rehabilitanta, wspomagana zabiegami akupunktury. Serdecznie pozdrawiam Eustachiusz Gadula

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

Przedwczesny wytrysk męża

Cześć ! Piszę bo moze mi coś doradzicie Mój mąż jest totalnym...

Nikka | 2023-09-21 15:12

Czy to hepatomegalia? Szukam pomocy w postawieniu diagnozy

Czy istnieją platformy lub strony internetowe, które pomagają w znalezieniu...

Frykote12 | 2023-09-21 11:38