Wiek a SM - Centrum, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 27 października 2021, Imieniny: Iwony, Sabiny
Porady Eksperta

Wiek a SM

Pytanie dotyczy: Centrum


Dzień dobry.
W maju 2009 r,zachorowałam na pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego.Do dzisiaj pozostał ślad w postaci słabszego widzenie na to oko.
Prosiłabym aby wypowiedział się Pan na temat mojego wyniku RM,ponieważ, mam zasiane ziarnko niepewności.Pierwsze badanie było robione w maju 2009r, a poniższe w grudniu 2009r.Jeden lekarz,stwierdził,ze mam czekać na ewentualne kolejne symptomy, a inny wysyła mnie do przyklinicznej przychodni do Katowic.czy powinny być wykonane jakieś inne badania potwierdzające chorobę?Czuję się zagubiona.Czy choroba mogła się pojawić w moim wieku?

"Badanie MR głowy wykonano w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych w sekw.FR/FSE/T2 T2/FLAIR/PROPELLER.T1/SE po dożylnym podaniu śr.kontrastowego.
W wykonanym badaniu w substancji białej okołokomorowej w zakresie prawej półkuli mózgu przy trzonie komory bocznej widoczna owalna zmiana wysokosygnałowa w sekw.T2 zależnej nie wytłumiająca się w sekw.T2/FLAIR, praktycznie nie widoczna w sekw.T1zaleznej- zmiana o śr.ok 14 mm.W porównaniu z badaniem poprzednim obraz zmian ogniskowej stabilny.
Kolejne dwie zmiany ogniskowej bardzo drobne widoczne w zakresie substancji białej lewej półkuli mózgu na granicy korowo podkorowej w Centrum semiovale o śr. do ok. 2mm.Obraz zmian ogniskowych nie uległ zmianie w porównaniu z badaniem. Obarz zmian ogniskowych nie uległ zmianie w porównaniu z badaniem poprzednim obraz zmian demielinizacyjnym najpewniej w przebiegu SM. Poza tym tkanka mózgowa o prawidłowej intensywności sygnału. Układ komorowy, nadnamiotowy symetryczny, nie przemieszczony w osi.
Struktury tylnojamowe w granicach normy MR."

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Renato,

SM po 50-tym roku życia rozwija się niezwykle rzadko, o czym już Pani wiedziała. Faktem jest, że zarówno pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, jak i znalezione w MR zmiany określone przez radiologa jako demielinizacyjne przemawiają za tym podejrzeniem. Jednak obraz zmian w MR nie spełnia kryteriów McDonalda upoważniających do rozpoznania SM ( zmiany musiałyby być liczniejsze, ale ich opisana lokalizacja jest obciążająca w kierunku tego rozpoznania ). Co najważniejsze nie wspomina Pani o żadnym rzucie choroby, tj. okresowym pojawieniu się objawów tzw. ogniskowego uszkodzenia mózgu, co przesądzałoby o rozpoznaniu. W takiej sytuacji, aby rozwiać wszelkie wątpliwości należałoby wykonać badania:
- poziom przeciwciał przeciw boreliozie IgG i IgM z krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego;
- obecność prążków oligoklonalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym;
-wzrokowe i somatosensoryczne potencjały wywołane.

Aby pobrać płyn mózgowo-rdzeniowy trzeba przez kilka dni być hospitalizowaną w oddziale lub klinice neurologii. Pozostałe badania można wykonać ambulatoryjnie. W Katowicach można je wykonać przy Ośrodkach klinicznych w Ochojcu przy ul. Ziołowej lub w Ligocie przy ul. Medyków i wraz z wynikami poddać się szczegółowemu badaniu podmiotowemu i przedmiotowemu u neurologa. Badania te są o tyle pilne i celowe, gdyż gdyby nawet potwierdziły rozpoznanie, to w przypadku tak wczesnego etapu choroby
dostępne jest w województwie śląskim refundowane leczenie profilaktyczne interferonem beta uznawane za najskuteczniejsze z naukowo potwierdzonych w tej chorobie, na które możnaby się postarać komisyjnie zakwalifikować.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

RATUNKU POMOCY = 516 809 201

[B][U][COLOR="Olive"]MALUTA MILCZY ZE ZŁYMI LEKAMI I LEKCEWAŻENIEM PROCEDUR I...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2021-10-27 10:16