Wiek a SM - Centrum, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira
Porady Eksperta

Wiek a SM

Pytanie dotyczy: Centrum


Dzień dobry.
W maju 2009 r,zachorowałam na pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego.Do dzisiaj pozostał ślad w postaci słabszego widzenie na to oko.
Prosiłabym aby wypowiedział się Pan na temat mojego wyniku RM,ponieważ, mam zasiane ziarnko niepewności.Pierwsze badanie było robione w maju 2009r, a poniższe w grudniu 2009r.Jeden lekarz,stwierdził,ze mam czekać na ewentualne kolejne symptomy, a inny wysyła mnie do przyklinicznej przychodni do Katowic.czy powinny być wykonane jakieś inne badania potwierdzające chorobę?Czuję się zagubiona.Czy choroba mogła się pojawić w moim wieku?

"Badanie MR głowy wykonano w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych w sekw.FR/FSE/T2 T2/FLAIR/PROPELLER.T1/SE po dożylnym podaniu śr.kontrastowego.
W wykonanym badaniu w substancji białej okołokomorowej w zakresie prawej półkuli mózgu przy trzonie komory bocznej widoczna owalna zmiana wysokosygnałowa w sekw.T2 zależnej nie wytłumiająca się w sekw.T2/FLAIR, praktycznie nie widoczna w sekw.T1zaleznej- zmiana o śr.ok 14 mm.W porównaniu z badaniem poprzednim obraz zmian ogniskowej stabilny.
Kolejne dwie zmiany ogniskowej bardzo drobne widoczne w zakresie substancji białej lewej półkuli mózgu na granicy korowo podkorowej w Centrum semiovale o śr. do ok. 2mm.Obraz zmian ogniskowych nie uległ zmianie w porównaniu z badaniem. Obarz zmian ogniskowych nie uległ zmianie w porównaniu z badaniem poprzednim obraz zmian demielinizacyjnym najpewniej w przebiegu SM. Poza tym tkanka mózgowa o prawidłowej intensywności sygnału. Układ komorowy, nadnamiotowy symetryczny, nie przemieszczony w osi.
Struktury tylnojamowe w granicach normy MR."

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Renato,

SM po 50-tym roku życia rozwija się niezwykle rzadko, o czym już Pani wiedziała. Faktem jest, że zarówno pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, jak i znalezione w MR zmiany określone przez radiologa jako demielinizacyjne przemawiają za tym podejrzeniem. Jednak obraz zmian w MR nie spełnia kryteriów McDonalda upoważniających do rozpoznania SM ( zmiany musiałyby być liczniejsze, ale ich opisana lokalizacja jest obciążająca w kierunku tego rozpoznania ). Co najważniejsze nie wspomina Pani o żadnym rzucie choroby, tj. okresowym pojawieniu się objawów tzw. ogniskowego uszkodzenia mózgu, co przesądzałoby o rozpoznaniu. W takiej sytuacji, aby rozwiać wszelkie wątpliwości należałoby wykonać badania:
- poziom przeciwciał przeciw boreliozie IgG i IgM z krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego;
- obecność prążków oligoklonalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym;
-wzrokowe i somatosensoryczne potencjały wywołane.

Aby pobrać płyn mózgowo-rdzeniowy trzeba przez kilka dni być hospitalizowaną w oddziale lub klinice neurologii. Pozostałe badania można wykonać ambulatoryjnie. W Katowicach można je wykonać przy Ośrodkach klinicznych w Ochojcu przy ul. Ziołowej lub w Ligocie przy ul. Medyków i wraz z wynikami poddać się szczegółowemu badaniu podmiotowemu i przedmiotowemu u neurologa. Badania te są o tyle pilne i celowe, gdyż gdyby nawet potwierdziły rozpoznanie, to w przypadku tak wczesnego etapu choroby
dostępne jest w województwie śląskim refundowane leczenie profilaktyczne interferonem beta uznawane za najskuteczniejsze z naukowo potwierdzonych w tej chorobie, na które możnaby się postarać komisyjnie zakwalifikować.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24