Wynik badania TK głowy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 27 października 2021, Imieniny: Iwony, Sabiny
Porady Eksperta

Wynik badania TK głowy

Choruję na migotanie przedsionków przetrwałe, aneuryzma ICA, ch. parkinsona. Lekarz neurolog skierował mnie na badanie TK głowy. Wynik badania: W sąsiedztwie rogów czołowych obu komór bocznych, w obrębie istoty białej, słabo różnicują się obszar hipoechogenne wielkości 0,9 x 0,8 cm po stronie prawej i 1 x 0,5 cm po stronie lewej; obraz może odpowiadać przebytym zmianom naczyniopochodnym o typie przewlekłej choroby niedokrwiennej małych naczyń (leukoarajoza). Po za tym mózgowie i przestrzenie płynowe wewnątrzczaszkowe przedstawiają się prawidłowo. Nie wykazano ognisk patologicznego wzmocnienia po podaniu środka kontrastowego, ani przemieszczenia struktur środkowych w osi dwubocznej. Części kostne czaszki bez zmian ogniskowych. Poszerzenie tętnicy szyjnej wewnętrznej do około 1,1cm na wysokości syfonu, opisywanie uprzednio w badaniu angio-TK.

Proszę o objaśnienie w/w badania TK głowy.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

SZ.P. Alicjo,
Opisywany obraz TK głowy wykazuje zmiany o typie leukoarajozy, której obecność można wiązać ze wtórnym skutkiem migotania przedsionków i związanych z tym przebytych epizodów mikroudarowych. Występujące stany niemiarowości serca mogły spowodować te zmiany niedokrwienne istoty białej mózgu. Aby ten neuroradiologiczny stan się nie pogarszał, konieczne wydaje się być stosowanie leków przeciwzakrzepowych, o czym może rozstrzygnąć u Pani kardiolog.
Poszerzenie tętnicy szyjnej wewnętrznej ( Internal Cranial Artery ) na wysokości syfonu, to właśnie wspomniana aneurysma, czyli tętniak. Stan ten wymaga konsultacji neurochirurgicznej.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

RATUNKU POMOCY = 516 809 201

[B][U][COLOR="Olive"]MALUTA MILCZY ZE ZŁYMI LEKAMI I LEKCEWAŻENIEM PROCEDUR I...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2021-10-27 10:16