Wynik MR głowy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Wynik MR głowy

Pytanie dotyczy: mr głowy, badanie, iterpretacja


Witam w maju tego roku u mojego 10-miesięcznego syna rozpoznano padaczkę, wdrożono leczenie Depakina chronosphere 100 mg - 2xdziennie, w lipcu miał robione MR głowy, oto wynik: nieco poszerzone (do maksymalnie 10 mm po prawej i 8 mm po lewej) przestrzenie płynowe przymózgowe, głównie w okolicach czołowych i skroniowych. Wąska (3 mm) jama przegrody przeźroczystej. Innych zmian ogniskowych i ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego w obrębie mózgowia nie uwidoczniono. Ciało modzelowate w całości nieco ścieńczałe, jednorodne. Układ komorowy mózgu symetryczny, nieposzerzony, bez przemieszczeń w linii środkowej". Proszę o zinterpretowanie wyników, co oznaczają te zmiany, do czego takie zmiany mogą prowadzić.
Syn urodził się w 35 tygodniu ciąży, o niskiej masie urodzeniowej (2 380) w skali Abgar dostał 10/10 w pierwszej dobie życia niewielkiego stopnia zaburzenia adaptacyjne (układu oddechowego i termoregulacji),. Ciąża przebiegała prawidłowo.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Madziaro,

Aby ocenić stan mózgu Pani syna niezbędne jest badanie i wskazany jest dalszy nadzór neurologa dziecięcego. Wobec faktu stwierdzenia padaczki najistotniejsze jest badanie EEG. Obraz badania MR głowy przemawia za niewielkim asymetrycznym wodogłowiem z niedorozwojem struktur odpowiedzialnych za kojarzenie pomiędzy półkulami mózgu. W miarę rozwoju stan ten może się poprawić i nie musi źle rokować jak chodzi o dalszy rozwój dziecka. Orientacyjną cechą świadczącą o właściwym rozwoju neurologicznym w tym wieku jest samodzielne chodzenie, chwytanie pensetowe drobnych przedmiotów, np. rodzynka, budowanie wieży z 2 klocków, picie z kubka, wypowiadanie 3 słów oprócz tata, mama.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18