Wynik MR głowy - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 28 września 2022, Imieniny: Marka, Wacława
Porady Eksperta

Wynik MR głowy

Pytanie dotyczy: mr głowy, badanie, iterpretacja


Witam w maju tego roku u mojego 10-miesięcznego syna rozpoznano padaczkę, wdrożono leczenie Depakina chronosphere 100 mg - 2xdziennie, w lipcu miał robione MR głowy, oto wynik: nieco poszerzone (do maksymalnie 10 mm po prawej i 8 mm po lewej) przestrzenie płynowe przymózgowe, głównie w okolicach czołowych i skroniowych. Wąska (3 mm) jama przegrody przeźroczystej. Innych zmian ogniskowych i ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego w obrębie mózgowia nie uwidoczniono. Ciało modzelowate w całości nieco ścieńczałe, jednorodne. Układ komorowy mózgu symetryczny, nieposzerzony, bez przemieszczeń w linii środkowej". Proszę o zinterpretowanie wyników, co oznaczają te zmiany, do czego takie zmiany mogą prowadzić.
Syn urodził się w 35 tygodniu ciąży, o niskiej masie urodzeniowej (2 380) w skali Abgar dostał 10/10 w pierwszej dobie życia niewielkiego stopnia zaburzenia adaptacyjne (układu oddechowego i termoregulacji),. Ciąża przebiegała prawidłowo.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz. P. Madziaro,

Aby ocenić stan mózgu Pani syna niezbędne jest badanie i wskazany jest dalszy nadzór neurologa dziecięcego. Wobec faktu stwierdzenia padaczki najistotniejsze jest badanie EEG. Obraz badania MR głowy przemawia za niewielkim asymetrycznym wodogłowiem z niedorozwojem struktur odpowiedzialnych za kojarzenie pomiędzy półkulami mózgu. W miarę rozwoju stan ten może się poprawić i nie musi źle rokować jak chodzi o dalszy rozwój dziecka. Orientacyjną cechą świadczącą o właściwym rozwoju neurologicznym w tym wieku jest samodzielne chodzenie, chwytanie pensetowe drobnych przedmiotów, np. rodzynka, budowanie wieży z 2 klocków, picie z kubka, wypowiadanie 3 słów oprócz tata, mama.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-09-27 22:17

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-09-27 09:12