Wynik rezonansu SM? - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Wynik rezonansu SM?

Witam, bardzo proszę o pomoc w sprawie 18 letniego brata. Kilka tyg temu zgłosił się do okulisty ponieważ zaczął widzieć podwójnie. Okulista stwierdził że ma zmęczone oczy. Brat został przebadany neurologicznie i wykonano rezonans z kontrastem o takim brzmieniu wyniku: W trakcie badania uwidoczniono w obrębie istoty bialej obu półkul mózgowych obecność kilku, nieregularnych obszarów hyperintensywnych w T2WI i hypointensywnych w T1WI. Powyższe zmiany są zlokalizowane głównie przykomorowo i w ciele modzelowatym; nie uległy one wzmocnieniu po podaniu środka kontrastowego. Obraz może odpowiadać ogniskom demielinizacji. Ponadto w pniu mózgu na pograniczu rdzenia przedłużonego i mostu po stronie prawej widoczny jest obszar o wym. 19x9x10mm. Zmiana wskazuje podobną intensywność sygnału do ognisk opisanych powyżej, jedynie w T2WI w sekwencji FLAIR jest izotensywna w stosunku do sąsiadujących z nią struktur mózgowia. Po podaniu środka kontrastowego zmiana ta ulegla wzmocnieniu kontrastowemu. Jej obraz nie jest jednoznaczny, ale wydaje się że może ona odpowiadać nietypowej place demielinizacyjnej. Całość obrazu rezonansowego może przy zgodnych objawach klinicznych sugerować proces o charakterze sclerosis multiplex. Poza tym obszar struktur wewnątrzczaszkowych oraz pozostałych struktur anatomicznych objętych badaniem przedstawia się bez innych uchwytnych zmian. bardzo prosze o porade co dalej robić, na miejscu powiedziano nam że na razie brat dostanie dużą dawkę sterydów. Czy ten wynik świadczy o tym że brat ma SM?Co należy dalej robić, czy jest jeszcze jakaś szansa że to coś innego? Dziękuję Panie Doktorze!

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Moniko,

Istotnie obraz MR głowy przemawia za SM, ale rozpoznanie nie jest pewne. Należy wykluczyć boreliozę w oparciu o badania przeciwciał IgG i IgM. Wskazane byłoby także wykonanie badania wzrokowych potencjałów wywołanych. Próby te można przeprowadzić ambulatoryjnie. Jednak pełne potwierdzenie diagnostyczne wymagałoby hospitalizacji w oddziale neurologii z wykonaniem badania płynu mózgowo-rdzeniowego na obecność prążków oligoklonalnych oraz ( o ile wynik badania boreliozy z krwi nie byłby jednoznaczny ) także badanie wspomnianych przeciwciał na neuroboreliozę z tej samej próbki płynu mózgowo-rdzeniowego.
Sądzę, że stosowanie wysokich dawek sterydów obecnie uzasadnia jedynie utrzymywanie się podwójnego widzenia, bądź stwierdzenie przez neurologa istnienia aktualnie objawów klinicznych świadczących o rzucie SM. W przeciwnym razie stosowanie sterydów nie jest konieczne. Gdyby natomiast potwierdzono wskazaną diagnostyką, że jest pewne rozpoznanie SM, to należałoby ubiegać się o refundowane przez NFZ leczenie bardzo drogim interferonem beta w zastrzykach podskórnych ( parę razy w tygodniu, przez co najmniej rok ).
Rehabilitacja SM jest prowadzona z dużym powodzeniem przez ośrodek Dąbek-Ciechanów.
Konieczny jest systematyczny nadzór specjalisty neurologa.


Pozdrawiam serdecznie,


dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27