Wynik rezonansy kręgosłupa szyjnego i jego znaczenie w dystonii szyjnej - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Poniedziałek, 6 lutego 2023, Imieniny: Doroty, Bohdana
Porady Eksperta

Wynik rezonansy kręgosłupa szyjnego i jego znaczenie w dystonii szyjnej

Pytanie dotyczy: rezonans, kręgosłup szyjny, dystonia szyjna


Witam seredecznie, zwracam się ponownie z prośba o zinterpretowanie mojego wyniku rezonansu, moje wczesniejsze zapytanie widocznie nie dotarło.Tym razem zwracam się z problemami z kręgosłupem.
Co oznacza nastepujący wynik rezonansu kręgosłupa szyjnego (choruję na dystonię szyjną,padaczkę i migrenę).
Na poziomie C3/C4 widoczna jest niewielka prawoboczna wypuklina (protruzja) krążka międzykręgowego nieznacznie zwężająca prawy otwór międzykręgowy.Na poziomie C4/C5 widoczna jest niewielka płaska pośrodkowa wypuklina (protruzja) krążka międzykręgowego modelująca worek oponowy.Na poziomie C5/C6 widoczna jest płaska pośrodkowa,nieco zbaczająca na prawo wypuklina (protruzja) krążka międzykręgowego modelująca worek oponowy. Drobne zmiany zwyrodnieniowe w stawach Luschki nieznacznie zwężaja otwory międzykregowe -po stronie lewej na poziomach C3/C4,C4/C5,po prawej na poziomach C4/C5,C5/C6 i C6/C7. Prawowypukła skolioza i umiarkowane pogłebienie lordozy kręgosłupa szyjnego.Poza tym obraz kregosłupa,kanały kręgowego i rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym w granicach normy.
Wcześniejszy opis z rtg był następujący drobne początkowe zmiany zwyrodnieniowe w stawach uncovertebralnych.Trzony kręgowe b/zmian.Niewielka retrolisteza górnych kręgów szyjnych.Dyskopatia C4/C5,obnizone od przodu dolne przestrzenie m/k C5/C6/C7.Co związku z tymi badaniami należy zrobić? co to wszystko oznacza? Czy dystonia szyjna i bardzo długi oczekiwania na toksynę ma wpływ na te zmiany gdyż wcześniej nie miałam raczej problemów z tą cześcia kregosłupa? Nadmienię może, że rtg kręgosłupa piersiowego wykazało skrzywienie i pogłebienie kyfozy, lędzwiowego nigdy nie badałam,ale tam też jest pogłebiona lordoza. Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Tamaro,

Nie wiem jakie Pani pytanie do mnie nie dotarło ? Opisy wyników badań radiologicznych kręgosłupa szyjnego wskazują na poprawę, ponieważ wynik wcześniejszego badania RTG jest gorszy niż późniejszego badania MR. W badaniu MR uwidoczniona została wada postawy kręgosłupa ( obecna także, jak Pani wspomina - w niższych piętrach kręgosłupa ). Poza tym w odcinku szyjnym rezonans magnetyczny wykazał dyskopatię - tj. zmiany tarcz międzykręgowych ( dysków ) oraz nieznaczne, na szczęście, zmiany zwyrodnieniowe stawów wyrostków kręgów. Należy postępować zgodnie z zasadami higieny ogólnej i rehabilitacji, tj. gimnastykować się, nie dźwigać zbyt ciężkich przedmiotów, zadbać o wygodne krzesło. Pożądane byłoby korzystanie z basenu i doskonalenie ( nauka ) umiejętności pływania. Dystonia może być przyczyną opisanych zmian w kręgosłupie.


Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-05 09:18