Wynik rezonansy kręgosłupa szyjnego i jego znaczenie w dystonii szyjnej - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Środa, 28 września 2022, Imieniny: Marka, Wacława
Porady Eksperta

Wynik rezonansy kręgosłupa szyjnego i jego znaczenie w dystonii szyjnej

Pytanie dotyczy: rezonans, kręgosłup szyjny, dystonia szyjna


Witam seredecznie, zwracam się ponownie z prośba o zinterpretowanie mojego wyniku rezonansu, moje wczesniejsze zapytanie widocznie nie dotarło.Tym razem zwracam się z problemami z kręgosłupem.
Co oznacza nastepujący wynik rezonansu kręgosłupa szyjnego (choruję na dystonię szyjną,padaczkę i migrenę).
Na poziomie C3/C4 widoczna jest niewielka prawoboczna wypuklina (protruzja) krążka międzykręgowego nieznacznie zwężająca prawy otwór międzykręgowy.Na poziomie C4/C5 widoczna jest niewielka płaska pośrodkowa wypuklina (protruzja) krążka międzykręgowego modelująca worek oponowy.Na poziomie C5/C6 widoczna jest płaska pośrodkowa,nieco zbaczająca na prawo wypuklina (protruzja) krążka międzykręgowego modelująca worek oponowy. Drobne zmiany zwyrodnieniowe w stawach Luschki nieznacznie zwężaja otwory międzykregowe -po stronie lewej na poziomach C3/C4,C4/C5,po prawej na poziomach C4/C5,C5/C6 i C6/C7. Prawowypukła skolioza i umiarkowane pogłebienie lordozy kręgosłupa szyjnego.Poza tym obraz kregosłupa,kanały kręgowego i rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym w granicach normy.
Wcześniejszy opis z rtg był następujący drobne początkowe zmiany zwyrodnieniowe w stawach uncovertebralnych.Trzony kręgowe b/zmian.Niewielka retrolisteza górnych kręgów szyjnych.Dyskopatia C4/C5,obnizone od przodu dolne przestrzenie m/k C5/C6/C7.Co związku z tymi badaniami należy zrobić? co to wszystko oznacza? Czy dystonia szyjna i bardzo długi oczekiwania na toksynę ma wpływ na te zmiany gdyż wcześniej nie miałam raczej problemów z tą cześcia kregosłupa? Nadmienię może, że rtg kręgosłupa piersiowego wykazało skrzywienie i pogłebienie kyfozy, lędzwiowego nigdy nie badałam,ale tam też jest pogłebiona lordoza. Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Tamaro,

Nie wiem jakie Pani pytanie do mnie nie dotarło ? Opisy wyników badań radiologicznych kręgosłupa szyjnego wskazują na poprawę, ponieważ wynik wcześniejszego badania RTG jest gorszy niż późniejszego badania MR. W badaniu MR uwidoczniona została wada postawy kręgosłupa ( obecna także, jak Pani wspomina - w niższych piętrach kręgosłupa ). Poza tym w odcinku szyjnym rezonans magnetyczny wykazał dyskopatię - tj. zmiany tarcz międzykręgowych ( dysków ) oraz nieznaczne, na szczęście, zmiany zwyrodnieniowe stawów wyrostków kręgów. Należy postępować zgodnie z zasadami higieny ogólnej i rehabilitacji, tj. gimnastykować się, nie dźwigać zbyt ciężkich przedmiotów, zadbać o wygodne krzesło. Pożądane byłoby korzystanie z basenu i doskonalenie ( nauka ) umiejętności pływania. Dystonia może być przyczyną opisanych zmian w kręgosłupie.


Pozdrawiam serdecznie,

dr n.med. Sławomir A.P. Graff

specjalista neurolog

www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-09-27 22:17

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-09-27 09:12