Zaburzenia pracy serca - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka
Porady Eksperta

Zaburzenia pracy serca

Witam.
Mam 56 lat. Jestem 4 mies. po zabiegu ablacji cieśni obu przedsionków oraz izolacji żył płucnych z powodu napadowego migotania przedsionków /systemem CARTO/ . Obecnie jestem na leczeniu Biosotalem 80 oraz Warfinem 7,5mg.Moje obecne samopoczucie jest bardzo rożne. Często odczuwam różne zaburzenia pracy serca włacznie z dłuższymi napadami arytmii. Obecnie nie wiem jaki jest stan mojego serca ponieważ badania będę miała dopiero w marcu. Miesiąc temu byłam u okulisty
z powodu problemów z lewym okiem /początek zaćmy centralnej/ . Przy okazji wizyty wspomniałam ,że mam również problem z prawym okiem. Mój problem polega na tym, że co jakiś czas co dwa lub trzy m-ce obraz w prawym oku obraz faluje i widzę połowicznie tzn. połowę twarzy a druga połowa to ciemna plama. To samo dzieje się np. z tekstem itd.. . Objaw taki mam od 15 -30 min. a potem przechodzi.Ostanio tzn.w listopadzie miałam epizody niedowidzenia całkowite w tym samym oku. Widziałam tylko białe światło. Lekarz okulista powiedział mi, że jest to problem z sercem i krążeniem. To samo potwierdził kardiolog przepisując Warfin na stałe podnosząc próg IRN2,5-3,5. Jednak mój problem jest głębszy. Otóż trzy razy zdarzyło mi się /zawsze w nocy/ że nagle się wybudzałam nie bardzo wiedząc gdzie się znajduję. Popadałam w dezorientację nie bardzo wiedząc co jest za ścianą ani za drzwiami. Raz udało mi się wstać wyszłam do przedpokoju nie wiedząc gdzie jestem ani gdzie są np. drzwi do łazienki.Nie pamiętam momentu powrotu do łózka. Takie zdarzenie miałam dwa razy w odstępach dwudniowych. Ostatnie /trzecie/ takie zdarzenie miałam w maju . Obudziła mnie silna arytmia z odruchem wymiotnym. Starałam się wyluzować , uspokoić i znowu takie same zaburzenia /dezorientacja/ .Rano gdy się budziłam dezorientacja ustąpiła ale pozostał lęk przed tego typu zdarzeniami. Bardzo mnie to niepokoi. Gdy powiedziałam o tym lekarzowi pierwszego kontaktu to powiedział , że opowiadam dowcipy a młoda lekarka w szpitalu /wywiad przed zabiegiem/ poleciła mi psychiatrę.Oczywiście nie powiedziałam o oku ponieważnie widziałam związku. Dlatego staram się nikomu o tym nie mówić .O takich zdarzeniach kardiologowi nie powiedziałam ze względu na ponowne wyśmianie jedynie powiedziałam o oczach co go zaniepokoiło. Czy moje objawy mają jakiś związek z objawami w oku? Czy powinnam również i o tym powiedzieć kardiologowi. Czy epizody nocne nie wskazują na TIA? Przyznaję, że bardzo mnie to niepokoi.
Pozdrawiam serdecznie .

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Anno,
Istotnie podejrzenie TIA należy postawić na pierwszym miejscu w odniesieniu do objawów związanych ze wzrokiem. Dolegliwości, których nie należy ukrywać przed kardiologiem, dotyczące zaburzeń nocnych wydają się mieć tę samą etiologię co TIA i mieszczą się w pojęciu TGA ( Transient Global Amnesia ). W obu tych przypadkach celowość leczenia Warfinem przy wysokich wartościach INR jest niepodważalna. Tak jak i okulista jestem zdania, że pierwotną przyczyną zaburzeń krążenia mózgowego jest choroba serca. Stąd wskazanie do przyspieszenia terminu kontrolnej wizyty u kardiologa. Cenne diagnostycznie byłoby przynajmniej badanie TK głowy, którego wynik ujemny potwierdziłby TIA/TGA przed późniejszą celową wizytą również i u neurologa.

Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52