Zawroty głowy - Metoprolol, bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny
Porady Eksperta

Zawroty głowy

Pytanie dotyczy: Metoprolol


Witam. Mam 28 lat, jestem kobietą. Mam zawroty głowy, które zdarzają mi się średnio dwa razy w roku. Zawsze zaczynają się po nocy i trwają około trzech dni. Zawroty te są bardzo silne. Pierwszego dnia do tego stopnia, ze nie jestem w stanie wstać z łóżka, ani nawet poruszyć głową, drugiego dnia są lżejsze i trzeciego najmniejsze.Nie towarzysza temu wymioty. Przechodzą mi samoistnie, nic nie biorę. Pierwszy raz zdarzyły mi się około siedmiu lat temu, a ostatnio przed wczoraj. Wykonałam szereg badań: badanie błędnika, morfologia krwi, prześwietlenie kręgu szyjnego, badanie u okulisty, ciśnienie, EEG. Wszystkie wyniki są prawidłowe, byłam pod opieka neurologa, laryngologa, otolaryngologa i niestety nikt nie umie mi pomóc. Bardzo proszę o podpowiedz, jakie badanie mogę jeszcze wykonać żeby dojść przyczyny tych zawrotów. Jestem bardzo zaniepokojona, bo nawet przy ataku tych zawrotów nie wiem, co mogłabym zażyć żeby złagodzić zawroty. Dodam jeszcze, ze nie mam dzieci i nie zażywam tabletek antykoncepcyjnych. Bardzo proszę o pomoc.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Małgorzato,

Opisane przez Panią zaburzenia wydają się wskazywać, że cierpi Pani na tzw. Łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy. Jest to schorzenie o mechanizmie zbliżonym do migreny, ewentualnie neuralgii nerwu trójdzielnego, jednak nie powodujące bólu głowy lecz jej zawroty. Schorzenie nie jest groźne, choć bardzo uciążliwe, ale na szczęście przy takiej częstotliwości jego napadów jak u Pani nie wymaga podejmowania leczenia profilaktycznego. Choroba ta jest westybulopatią, czyli chorobą przedsionka. Zaleca się stosowanie preparatów przeciwmigrenowych, betaadrenolityków i tzw. leków antivertiginosa. Osobiście proponowałbym ( po konsultacji neurologicznej i w oparciu o odpowiednio wynikającej z niej receptę ) preparat betahistyny w dawce 3 x 16 mg lub tryptan, np. sumatryptan 1 x 50 mg, bądź bardziej zapobiegawczo - Metoprolol o przedłużonym uwalnianiu 475 mg. Z badań dodatkowych można wykonać videoelektronystagmografię ( VENG ), która w czasie napadu zawrotów może zobrazować dysfunkcję błędnika, choć niekiedy wynik i tego, najbardziej specyficznego w tym przypadku badania - bywa prawidłowy.

Uważa się, że czynnikami prowokującymi napad tego schorzenia bywają: przemęczenie, nadmierne emocje i spożycie alkoholu. Gdy napad choroby wystąpi to uzasadnione jest krótkotrwałe zwolnienie lekarskie z pracy i możliwość pozostawania w pozycji leżącej w tym czasie. Istnieję formy tzw. ćwiczeń habituacyjnych błędnika, które usprawniają jego funkcje i stanowią rodzaj pożądanej w sytuacji tej choroby - rehabilitacji.


Serdecznie pozdrawiam,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29