Zawroty głowy podczas wstawania oraz patrzenia w górę, tracenie równowagi - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Zawroty głowy podczas wstawania oraz patrzenia w górę, tracenie równowagi

Mój tato, lat 67 cierpi na ciągłe zawroty głowy, które pojawiają się podczas wstawania, a także patrzenia w górę oraz schylania. Zawroty te, niekiedy prowadzą do utraty równowagi oraz upadków. Natomiast stojąc prosto, z zamkniętymi oczyma i wyprostowanymi rękami nie może utrzymać równowagi. Kołysze się. W zeszłym roku, wg lekarzy, prawdopodobnie przeszedł lekki udar. Przyjmuje następujące leki: Vestibo 24 mg tabletki; Vicebrol Forte 10 mg tabletki oraz Aspirin Cardio. Leki, które przyjmuje nie poprawiają jego stanu zdrowia, mimo iż są stosowane regularnie już kilka miesięcy. Nie usłyszał jeszcze od żadnego z lekarzy co może być przyczyną zawrotów głowy, upadków. Niżej podaję opis badania USG tt. szyjnych i kręgowych met. Dopplera:

Opis:" W poddziale obu CCA i początkowym odcinku obu ICA widoczne blaszki miażdżycowe gr. do 1,7 mm po stronie prawej i 2,3 mm po stronie lewej. W LICA zmiany wywołują morfologicznie ok. 57% zwężenie naczynia, z nieznacznym przyspieszeniem przepływu krwi na poziomie zmian.
Drobne blaszki miażdżycowe, bez istotnych zwężeń widoczne w LCCA. Poza tym zewnątrzczaszkowe odcinki tt. szyjnych bez uchwytnych zmian morfologicznych.
Spektrum i prędkość przepływu krwi w normie.
Tk. kręgowe szerokie, w obu prawidłowy, dogłowowy kierunek przepływu krwi. Nie zanotowano zaburzeń przepływu krwi w obu VA.
Zmiany guzkowe w tarczycy."
Dodam, że badania ogólne organizmu są w normie.


Panie Doktorze, co może być przyczyną tych ciągłych dolegliwości, co Pan może poradzić? Czy na podstawie wyżej opisanego badania można postawić diagnozę? Jakie badania ojciec może jeszcze wykonać, by jego stan zdrowia się poprawił?
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie, zaproponowane przez Pana.
Pozdrawiam Marzena.

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Szanowna P. Marzeno,

Wychodząc z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć - Pani Ojcu należałoby wykonać badanie TCCD tętnic śródczaszkowych. Badanie to wskaże na możliwość usunięcia dolegliwości, które, jak wynika z tego listu - niepokoją Panią. Nowotwory tarczycy wymagają oceny poziomu hormonów we krwi i w przypadku jej guzków należy wykonać ocenę T3 i T4 oraz anty-TPO. Zakłócenie gospodarki hormonalnej w organizmie podażą hormonów, z których estrogeny są typowym składnikiem środków antykoncepcyjnych, może być powodem udaru u potomstwa osoby, u której istnieje krytyczne zwężenie w domózgowych tętnicach, o ile nie przeprowadzi się radykalnych kroków w ideologicznych założeniach koncepcyjnych na polu medycyny.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27