Zawroty głowy u 11-latka a EEG - , bezpłatne porady lekarskie On-Line

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy
Porady Eksperta

Zawroty głowy u 11-latka a EEG

Ostatnio wnuczek ma dziwne "ataki" skarzy sie na zawroty glowy, siada na ziemi i mowi "od rzeczy", tak jakby mowil o koszmarach sennych. Oto opis jego EEG:
"Zmiany w odprowadzeniach potylicznych obustronne, niekiedy wystepujace tylko po stronie prawej, pod postacią pojedynczych, nielicznych fal ostrych o amplitudzie 100-120uV. Ponadto obecne są bardzo nieliczne uogólnione serie fal wolnych 6/sek trwajace 2-4 sek.
Zmiany na tle prawidłowej czynności podstawowej z wyrażonym, reaktywnym rytmem alfa 8-10/sek o amplitudzie 40uV. FS nie powoduje aktywnosci zapisu, a jedynie blokowanie czynnosci podstawowej. W czasie Hw zarejestrowano wystepujace dwukrotnie serie fal wolnych 3-4/sek o amplitudzie 100uV w odprowadzeniach skroniowo-potylicznych oraz ciemieniowo-potylicznych trwajace 0,5 oraz 1 sekundę. Po zakonczeniu Hw zarejestrowano w w/w odprowadzeniach wystepujace jednorazowo pojedyncze fale wolne o amplitudzie 150uV trwajace 0,5 sek.
Czy powinnismy sie martwic?

Odpowiedź Eksperta:

Sławomir

Neurolog

Sz.P. Ewo,

Opisywane przez Panią zaburzenia u wnuczka i przytoczony opis jego EEG wskazuje na padaczkę. Tło tej choroby wymaga sprawdzenia obrazu jego MR głowy, aby wykluczyć zmiany mogące wymagać leczenia pozafarmakologicznego. Konieczny jest nadzór neurologa dziecięcego, który może przepisać odpowiedni co do wieku, masy ciała i rodzaju napadów - preparat przeciwpadaczkowy. W tak młodym wieku często udaje się w pełni opanować chorobę i uzyskać jej nawet pełną remisję po zakończeniu dojrzewania. Wymagane jest jednak dokończenie diagnostyki i pilne podjęcie specjalistycznego leczenia.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n.med. Sławomir A.P. Graff
specjalista neurolog
www.neurolog.bielsko.pl

Podoba Ci się ta porada?

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27